Rusza budowa nowej oczyszczalni ścieków

DSC 3137

Problem z dostępem do kanalizacji sanitarnej dotyka dużą część naszego społeczeństwa. Niestety nie inaczej jest w gminie Spytkowice, gdzie tylko niespełna 30% mieszkańców ma do niej dostęp. Pozostali muszą sobie radzić na różne sposoby, co nierzadko bywa mocno problematyczne. To ma się zmienić. 15 czerwca 2022 roku umowę na realizację pierwszego etapu budowy nowej oczyszczalni ścieków w Spytkowicach podpisał wójt Mariusz Krystian.

- Najczęściej umowy podpisuję w zaciszu mojego gabinetu, ale dzisiejsze podpisanie na terenie oczyszczalni ma podkreślić rangę tego wydarzenia. Bez żadnej wątpliwości trzeba powiedzieć, że jest to najważniejsze wydarzenie w historii naszej gminy, ponieważ nie było wcześniej tak potężnej, jeśli chodzi o wartość, inwestycji. Szacujemy ją na ponad 30 mln zł – mówił w trakcie uroczystości wójt Krystian.

Inwestycja została podzielona na etapy. Pierwszy z nich wykona firma Otech z Gorlic, a jego wartość wyniesie blisko 12 mln zł.

- Ta inwestycja pozwoli na rozbudowę sieci i objęcie kanalizacją sanitarną wszystkich Mieszkańców gminy Spytkowice – dodał wójt.

Warto podkreślić, że wykonanie zadania byłoby niemożliwe, gdyby nie pozyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych.

- Dziś podpisujemy umowę na 12 mln zł, z czego 8,5 mln zł pochodzi z budżetu państwa i te pieniądze już są na koncie gminy Spytkowice. Dlatego też nie musimy emitować obligacji, nie musimy zadłużać gminy po to, żeby zrealizować tę inwestycję – podkreślił wójt.

Po złożeniu podpisów przez obie strony, nadszedł czas na symboliczne wbicie łopaty, i tym samym oficjalne rozpoczęcie inwestycji. Za łopaty chwycili: wójt gminy Mariusz Krystian, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Piórowski, kierownik Referatu Planowania, Przygotowania i Realizacji Inwestycji Marek Opychał oraz przedstawiciele wykonawcy.

 

[g=Podpisanie-umowy-oczyszczalnia-Ietap]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS solidarni-z-ukraina spis-powszechny Fundusz rozwoju przewozów autobusowych Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny stop-smog spis-rolny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego 2022-Raport-o-stanie-gminy-w-2021 wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza CEEB Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup