152 rocznica Powstania Styczniowego

22 stycznia obchodziliśmy 152 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Powstanie to trwale zapisało się na kartach historii naszego Narodu. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. jako sprzeciw wobec narastającego terroru ze strony Imperium Rosyjskiego. Swym zasięgiem objęło Królestwo Polskie, ziemie zaboru rosyjskiego oraz ziemie zabrane. Przez historyków uważane jest za największe polskie powstanie narodowe. Mimo początkowych sukcesów, Powstanie zakończyło się przegraną. Wielu Powstańców zostało zabitych lub zesłanych na Syberię. Również w naszej gminie oddaliśmy hołd uczestnikom Powstania Styczniowego. Punktualnie w południe delegacja władz naszej społeczności na czele z Wójtem Panem Mariuszem Krystianem, Przewodniczącym Rady Gminy Panem Jerzym Piórowskim oraz członkami Towarzystwa Miłośników Ziemi Spytkowickiej, przy asyście pocztów sztandarowych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach i Grupy Rekonstrukcyjnej, która powstała przy spytkowickiej szkole, złożyła kwiaty przy pomniku Kajetana Wolskiego, upamiętniając poległych Powstańców.

Wójt Gminy kończąc tę uroczystą chwilę zadumy wyraził nadzieję na kolejne tego typu spotkanie, nie tylko przy okazji rocznicy Powstania Styczniowego, ale również obchodów innych wydarzeń historycznych, które znacząco wpłynęły na losy polskiego Narodu.


Chwała Bohaterom!


Plac zabaw w Bachowicach oddany do użytkowania

Od jakiegoś czasu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bachowicach uwagę przechodniów przyciąga kolorowy, zupełnie nowy plac zabaw. Chociaż aura nie sprzyja temu by przedszkolaki mogły z niego korzystać, to jednak cieszy sama myśl, że jest i kiedy zaświeci słońce można będzie się oddać zabawie bez reszty.

Imponujący zestaw "wyposażenia", piaskownica, karuzele, huśtawki, tablice do rysowania i do gry w kółko i krzyżyk, aż 12 ławek parkowych solidnej konstrukcji, kolorowa nawierzchnia, lśniące balustrady ochronne. To wszystko pobudza wyobraźnie. Wszyscy jesteśmy zadowoleni, że wreszcie udało się zakończyć tę inwestycję, trwającą przecież kilka lat. Wartość inwestycji to kwota nieco ponad 111 tys. złotych. Cała powierzchnia placu tworzy kaskadę o łącznej powierzchni 310 m2 . Oprócz tego co widać gołym okiem wykonano także szereg prac, które umożliwiły instalację wyposażenia. Całość tworzy znakomity efekt wizualny i estetyczny wzbogacający okolicę.


Kolejne nowe wiaty przystankowe

Chociaż transport zbiorowy na terenie Naszej Gminy ciągle "niedomaga", to jednak gmina wywiązując się ze swoich zadań, kontynuuje rozpoczętą w 2013 roku akcję rewitalizacji przystanków. W końcowych dniach grudnia dla podróżujących z naszego terenu, zostały udostępnione kolejne wiaty przystankowe. Za kwotę nieco ponad 50 000 zł udało się wyposażyć w nowe wiaty 5 wspomnianych przystanków. W Spytkowicach przed wyruszeniem w podróż mieszkańcy mogą korzystać z wiat przy stadionie Klubu Sportowego "Astra" i na "kępkach". W Ryczowie nowa wiata została usytułowana w centrum przy ul. Jana Pawła II. Swój nowy przystanek w pobliżu stacji PKP mają też mieszkańcy sołectwa Miejsce. Konstrukcje wiat zostały wykonane w takiej samej technologii jak poprzednie 9 zainstalowanych w roku 2013. Dla przypomnienia: konstrukcja wykonana z aluminium pomalowanego dwukrotnie, proszkowo na kolor niebieski. Pomiędzy słupami nośnymi, ścianki wykonane ze szkła hartowanego grubości 8 mm. Daszek w kształcie "wypłaszczonego łuku" wypełniony płytą poliwęglanową. W środku aluminiowa ławka z drewnianym siedziskiem. Wszystko zamontowane na nowo wykonanym betonowym podłożu. Oczywiście akcja będzie kontynuowana w miarę posiadanych środków pieniężnych.


Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" z Kartą Rodziny 3+

W m-cu styczniu br. do realizacji Programu Karta Rodziny 3+ przystąpiło Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" z siedzibą 02-793 Warszawa, ul. Raabego 13, B. R. w Tarnowie Oddział w Wadowicach deklarując swój udział jako Partner Programu Wspierania Rodzin Wielodzietnych zamieszkałych na terenie gminy Spytkowice.

Porozumienie o współpracy na rzecz wspierania Rodzin Wielodzietnych w imieniu Towarzystwa podpisała Pani Ewa Jurkowska dyrektor oddziału "TUW" w Wadowicach z siedzibą w przy ul. Olbrychta 13

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" działa na rynku ubezpieczeniowym od ponad dwudziestu lat. Podstawowym celem Towarzystwa jest zapewnienie pełnej i stosunkowo taniej ochrony ubezpieczeniowej dla swoich członków, działa na terenie kraju poprzez sieć Agentów.

"Towarzystwo" umożliwi korzystanie Rodzinom Wielodzietnym z Gminy Spytkowice, posiadające "Kartę Rodziny 3+" z poniższych ulg:
- 30 % zniżki przy zawarciu umów ubezpieczeń majątkowych pakietowych: Bezpieczna Rodzina, Bezpieczna Zagroda, Bezpieczny Dom w Budowie, obowiązkowe ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków,
- 15 % zniżki przy zawarciu umów ubezpieczeń komunikacyjnych: Odpowiedzialność Cywilna posiadaczy pojazdów Auto-Casco. Zniżka dotyczy wyłącznie osób fizycznych będących posiadaczami samochodów osobowych oraz samochodów ciężarowych i ciężarowo - osobowych o DMC do 3,5 tony.

Ulgi o których mowa, będą realizowane w placówce Oddziału Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" w Wadowicach przy ul. Olbrychta 13 ( nr telefonu 33 823 42 10) oraz przez agentów działających na rzecz Oddziału, a także agenta działającego na terenie gminy Spytkowice.


"Anioły na Górce" dla niepełnosprawnych

Centrum Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych "Anioły na Górce" w Spytkowicach, wybudowane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej zaczęło działać w grudniu 2014 r. 8 stycznia 2015 r. odbyło się jego oficjalne otwarcie. Nowy ośrodek poświęcił jego pomysłodawca, bp Józef Guzdek, dawniej biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, a obecnie biskup polowy Wojska Polskiego.

- Córka chodziła do szkoły w Skawinie, wtedy miała koleżanki. Potem siedziała w domu. Nie było takiego ośrodka w okolicy. A tak trzeba wstać, ubrać się, pójść spotkać się z ludźmi. To mobilizuje - mówi mama Kasi, od niedawna uczestniczki zajęć w nowym Warsztacie Terapii Zajęciowej w Spytkowicach.

Nie byłoby tego domu bez państwa Eugenii i Tadeusza Góreckich, mieszkających od lat w USA. Państwo Góreccy w 2006 r. postanowili przekazać należące do nich pole i dom na pomoc dla osób niepełnosprawnych. - USA to bogatszy kraj i niepełnosprawne dzieci mają tam lepszą opiekę. Tutaj jest dużo, dużo więcej potrzeb - mówi Tadeusz Górecki. - Kiedy przyjeżdżaliśmy do Spytkowic widzieliśmy osoby niepełnosprawne siedzące całymi dniami w domach. Rozmawiałem z bpem Guzdkiem. On nam powiedział: "Idźcie do Caritas. To dobra organizacja."

Powstały Warsztat Terapii Zajęciowej to dla 50 osób niepełnosprawnych z okolicy Spytkowic szansa na rehabilitację społeczną i zawodową. Mogą wreszcie wyjść z domów, nawiązać znajomości i przyjaźnie, zdobyć nowe umiejętności, zwiększyć swoją samodzielność. Mogą liczyć na fachową opiekę terapeutów i psychologa, naukę i pracę w pracowniach tematycznych. W ośrodku "Anioły na Górce" znajdzie się też miejsce na poradnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych oraz na Dom Czasowego Pobytu.

- Przekazanie darowizny przez państwa Góreckich to 2006 i 2007 r., potem dużo różnych formalności, tworzenie projektu w 2008 r., uzyskanie dofinansowania budowy dzięki wsparciu Marszałka Małopolski p. Marka Sowy i jego departamentu ds. Polityki Społecznej, który przekazał 800 000 PLN ze środków PFRON na budowę, przetarg, budowa w 2013 r. - wyliczał podczas otwarcia ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas. - Wykończenie i uzyskanie koniecznych odbiorów i zezwoleń oraz nabór pracowników i uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej to 2014 rok, no i pod koniec grudnia 2014 warsztat zaczął działać. Cała inwestycja sięgnęła 2 milionów złotych.

- Z przyjemnością zapłakałabym ze szczęścia, że obydwoje doczekaliśmy otwarcia tego ośrodka - mówi wzruszona Eugenia Górecka. - Nigdy się nie spodziewałam, że rodzice będą tacy zadowoleni. Zawsze sobie myślałam, że może rodzice chcą chronić swoje niepełnosprawne dzieci, zostawić je w domu, a jednak z otwartym sercem puszczają je. I dzieci też są zadowolone. Dziękować Panu Bogu.

- Dzisiaj jest bardzo, bardzo radosny dzień. Jesteśmy zadowoleni, że Caritas potrafiła coś tak pięknego stworzyć tu w Spytkowicach, na naszej ojcowiźnie - dodaje Tadeusz Górecki. - Podeszła do mnie jedna z matek i mi mówi: dziękujemy, że nasza córka może wyjść z domu, porozmawiać z innymi. Tak to w domu była sama, a tak są koledzy, są wychowawcy. Trudno to nawet wyrazić słowami.

- Bardzo się cieszymy, że ten ośrodek powstał. Jestem przekonany, że to będzie trwały punkt na mapie, charakterystyczny dla naszej gminy - mówi wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian. - To też szansa na wytchnienie dla opiekunów, którzy wiedzą, że ich podopieczni są w bezpiecznym miejscu, że czegoś się nauczą, a oni sami zyskają kilka godzin odpoczynku, czasu dla siebie.

- Ja już tu pracowałem, śnieg odgarniałem, chwali się pan Józef, uczestnik WTZ. - Poczekaj do wiosny, będzie tu ogród piękny - mówi jego siostra Irena Chudy, która po śmierci rodziców opiekuje się bratem. - Pięknie tu jest, po prostu cudownie, że niepełnosprawni mają tu swoje miejsce, że mogą się spotkać, czegoś się nauczyć, że nie chowają się już po domach. Ja mam trochę pola, grządek, to brat się w lecie nie nudzi, ale są tacy, co nie mają, więc siedzą w domu i patrzą w okno. Teraz jak brat przyjedzie do domu o czwartej, to buzia mu się nie zamyka, jest tyle do opowiadania. Są nowi znajomi, koleżanki, koledzy.

- Nie mamy w ogóle doświadczenia z ośrodkami, bo do żadnego nie udało nam się dotąd dostać - mówi tata Olka. - Syn jest zachwycony, a to jest najważniejsze. Pierwsza myśl rano, to żeby się ubrać, spakować i jechać tu, do swoich, bo po tygodniu to już są "swoi". Z większością już jest tak, że chwycą się za rękę, pogadają, pośmieją się i jest rewelacyjnie, bo on tego po prostu w domu nie miał, no bo właściwie skąd. Kiedy jeszcze był dzieckiem, to ktoś przychodził do niego czasem się pobawić, ale potem już nie. Dookoła dziecka niepełnosprawnego jest więcej ludzi, ale kiedy taka osoba stanie się dorosła, zostaje sama.

Uczestnicy zdążyli już wykonać pierwsze prace - aniołki, które dali w prezencie gościom przybyłym na otwarcie placówki. Niedługo będą już regularnie spędzać czas, podzieleni na grupy, w jednej z dziewięciu istniejących pracowni, m. in. gospodarstwa domowego, plastycznej, komputerowej, świecy i witrażu oraz ogrodniczej. Wykonane prace trafią na kiermasze, a jeśli uda się uzyskać z nich jakieś środki finansowe, zostaną one w całości przeznaczone na rehabilitację podopiecznych.

Do zagospodarowania pozostaje duży kawał pola. - Mam nadzieję, że niedługo będzie tu kwitnąć pole lawendy, którą uczestnicy będą uprawiać, może pole z ziołami, może będą inne pomysły - zastanawia się dyrektor Caritas.


Agnieszka Homan


"Bijcie w kotły w trąby grajcie a Jezusa przywitajcie- Nowonarodzonego!"

Z takim zawołaniem rozpoczął się kolejny koncert kolędowo- noworoczny w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie. W tym roku miał on jednak znaczenie szczególne, gdyż dzięki złożonym ofiarom mogliśmy pomóc choremu Kubusiowi.

Program koncertu został podzielony na dwie części. W pierwszej mogliśmy usłyszeć popularne kolędy i pastorałki tj. Bóg się rodzi, Tryumfy Króla Niebieskiego, czy Bracia patrzcie jeno. Druga część koncertu miała nieco inny charakter. Przedstawiono w niej utwory marszowe- Pod sztandarem pokoju, tradycyjne- Góralu czy Ci nie żal- Rapsodia góralska, jak również współczesne- One moment In time, czy White Christmas. Nie zapomniano również o patronce parafii Matce Bożej. Dla uczczenia jej imienia soliści wykonali współczesną pieśń religijną Ave Maria Jasnogórska, po czym przy dźwiękach fanfar nastąpiło zasłonięcie obrazu Matki Bożej Królowej Polski. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami, a nawet owacjami na stojąco, zachęcając tym samym do bisów. Nie zabrakło również podziękowań dla wszystkich wykonawców, którzy uświetnili charytatywny koncert, a byli to:
     - Gminna Orkiestra Dęta po dyrekcją kapelmistrza Jerzego Gawędy,
     - Dziecięca schola parafii Ryczów,
     - Duet instrumentalny- Zuzia Krystian i Basia Cich,
     - Soliści- Adam Godek i Andrzej Gniadek,
     - Akompaniatorzy- Adrian Bryła i Adam Krystian.

Koncert charytatywny nie odbył by się jednak bez publiczności!!! Organizatorzy i wykonawcy jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękują za tak liczne przybycie oraz jak co roku miłe przyjęcie. Artyści są również wdzięczni za złożone ofiary w kwocie 12006 zł 24 gr na pomoc choremu Kubusiowi. Zapraszają za rok i życzą szczęśliwego Nowego Roku!!!


Kamila Kozioł


Kolejne inwestycje w nasze bezpieczeństwo

Zakończono prace remontowe na potoku Spytkowickim. Właściwie można mówić o gruntownej przebudowie potoku. Główne zadanie polegało na wyprofilowaniu koryta rzeki do zaprojektowanych wielkości i umocnieniu brzegów. Jak widać na załączonych fotografiach wielkość potoku została zwiększona, co gwarantuje nam , że rzeka przyjmie teraz więcej wód opadowych - czyli zwiększy nasze bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Wykonano również prace porządkowe polegające na oczyszczeniu brzegów i koryta rzeki z zakrzaczenia. Prace trwały od listopada ich wartość przekroczyła 680 tys złotych i została sfinansowana ze środków Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. W tym miejscu warto przypomnieć, że w minionej kadencji 2010 - 2014 w poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego naszej gminy zostało zainwestowane ponad 7 mln złotych.


Spotkanie ze Św. Mikołajem w WDK Ryczów

W dniu 7.12.2014 r. o godz. 14.00 w Wiejskim Domu Kultury najmłodsi mieszkańcy Ryczowa spotkali się ze Św. Mikołajem, który przybył, jak co roku na zaproszenie pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Ryczowa. Na spotkanie ze Świętym przybyło siedemdziesięcioro dzieci wraz z opiekunami i rodzicami. Wszyscy z napięciem czekali na Gościa, który przybył w towarzystwie śnieżynek, aniołków i reniferów. Mikołaj wywoływał każde dziecko obdarowywał prezentem oraz pozwalał zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W czasie, gdy dzieci spędzały czas z Mikołajem, rodzice delektowali się kawą, herbatą i ciastkiem. Dzieci były bardzo zadowolone i na pewno długo będą wspominać spotkanie ze Św. gościem. Spotkanie z Mikołajem organizowane jest co roku i ciągle cieszy się coraz dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych.


Salon firan z Kartą Rodziny 3+

Do realizacji PROGRAMU KARTA RODZINY 3+ przystąpił kolejny, dziewiąty Przedsiębiorca, deklarując swój udział jako Partner Programu Wspierania Rodzin Wielodzietnych zamieszkałych na terenie gminy Spytkowice. Rezultatem tego było podpisanie Porozumienia o współpracy w ramach wspierania Rodzin Wielodzietnych zamieszkujących na terenie gminy Spytkowice oferując im zniżki na usługi:

1. PAN STANISŁAW KULIK - Przedsiębiorca - SALON FIRAN z siedzibą w Bachowicach, ul. Ks.Gołby 66 A
- 10 % zniżki na cały asortyment towarowy.

Do końca m-ca listopada br., wnioski o wydanie Kart Rodziny 3 + złożyło 124 rodzin (tj. ogółem 687 karty). Z tego z podziałem na poszczególne sołectwa przedstawia się następująco:
- Spytkowice - 46 rodzin (tj. 266 kart)
- Bachowice - 29 rodzin (tj. 154 karty)
- Ryczów - 37 rodzin (tj. 202 karty)
- Miejsce - 8 rodzin (tj. 45 kart)
- Półwieś - 4 rodziny (tj. 20 kart)
Kartę rodziny 3+ otrzymuje każdy członek Rodziny Wielodzietnej, na podstawie złożonego pisemnego wniosku przez rodzica lub prawnego opiekuna dziecka.


Podsumowanie czterech kwest na cmentarzu komunalnym w Spytkowicach i prac przy pomniku Kajetana Wolskiego zwieńczonego figurą anioła autorstwa Franciszka Wyspiańskiego.

Trzy lata temu 1. listopada 2011 roku ruszyła pierwsza kwesta na cmentarzu komunalnym w Spytkowicach na rzecz ratowania grobowca Kajetana Wolskiego. Decyzja o rozpoczęciu akcji ratowania dojrzewała we mnie od wielu lat. Od zawsze pomnik Kajetana Wolskiego w umysłach Spytkowian zajmował szczególne miejsce. Funkcjonował jako Grób Nieznanego Żołnierza. Również nasza miejscowość chciała mieć na swoim terenie symboliczne miejsce przy którym mogliśmy oddawać cześć i honor poległym w obronie Ojczyzny.

Takie nazywanie grobowca było jednak do końca nieuzasadnione z racji na to, że tozsamość zmarłego żołnierza, uczestnika Powstania Listopadowego była znana z tablicy epitafijnej znajdującej się na cokole. Tablica ta przez wiele lat była nieczytelna z racji na procesy erozyjne i reakcje chemiczne, które pokryły wierzchnią jej część warstwą zwietrzeliny uniemożliwiającej odczytanie napisu. Jedynie bardziej dociekliwi byli w stanie dopatrzeć się nazwiska Kajetana Wolskiego. Pani Irena Kędzior 94-letnia prawnuczka Kajetana 10 lat temu postanowiła wymienić tablicę na granitową, aby w ten sposób przybliżyć postać zmarłego pradziadka.

Podczas pierwszej kwesty na rzecz ratowanie grobowca w Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny udało się zgromadzić 5958,62 zł oraz 7,5 Euro. Wynik drugiej kwesty nieco nas zasmucił, gdyż udało się uzyskać jedynie 4363,09 zł oraz 7 Euro. Złe warunki atmosferyczne nie sprzyjały wówczas spacerom na cmentarz. Trzeci rok kwestowania nadrobił te zaległości, gdyż dzięki zaangażowanej licznej grupie kwestarzy oraz świetnej pogodzie udało się zebrać do puszek 7687,67 zł oraz 2 Euro. Po tej kweście w 2013 roku na koncie prawnego organizatora kwest, czyli parafii spytkowickiej zdeponowano 18 009,38 zł oraz 16,5 Euro co umożliwiło nam staranie się o dofinansowanie renowacji grobowca ze źródeł samorządowych i sołeckich. W tym samym czasie utworzono Towarzystwo Miłośnikow Ziemi Spytkowickiej, które we współpracy ze mną oraz parafią podjęło się ratowania grobowca, który w tym czasie wymagał pilnej konserwacji. Towarzystwu udało się pozyskać 15 000 zł od Urzędu Gminy oraz 3 000 zł od Sołectwa Spytkowic. Warto tutaj wspomnieć postać śp. Stefana Szymochy - Sołtysa Spytkowic, który z wielkim zaangażowaniem wspierał moje starania o renowacje grobowca Wolskiego.

W celu znalezienia odpowiedniej firmy konserwatorskiej zwróciłem się z zapytaniem o przedstawienie najlepszych pracowni do Zarządcy Cmentarza Rakowickiego. Uważam, że polecenie tych sprawdzonych firm przez Cmentarz Rakowicki stanowiło najlepszą i być może jedyną drogę do wspaniałego i doniosłego odkrycia, które miało miejsce przy renowacji grobowca.

Do przeprowadzenia renowacji w drodze konkursy wybrano ofertę firmy konserwatorskiej ART-FORUM z siedzibą w Krakowie. Pracownia ta może poszczycić się takimi renowacjami jak np. rewitalizacja elewacji Pałacu Sztuki na Placu Szczepańskim w Krakowie. Z racji na status fundacji jaki posiada ART-FORUM nie musieliśmy płacić wysokiego 23% podatku VAT, zatem łączny koszt przewidzianych prac wynosił 35 550 zł netto.

Prace renowacyjne rozpoczęły się 15. maja 2014 roku. Po dokonaniu dokładnych oględzin w trakcie odnawiania pomnika, po jego oczyszczeniu z warstwy cementowych powłok i uzupełnień ubytków formy stwierdzono autorstwo pełnoplastycznej rzeźby anioła. Wg odkrytej u podstawy figury sygnatury jest to pomnik wykonany przez Franciszka Wyspiańskiego, rzeźbiarza krakowiskiego, ojca słynnego secesyjnego artysty Stanisława Wyspiańskiego. Odkrycie to zostało potwierdzone wnikliwą kwerendą archiwalną i biblioteczną, jak również poszukiwaniami analogii w twórczości krakowskiego rzeźbiarza opracowanymi przez historyka sztuki panią Wiktorię Kałwak. Odkrycie to ma istotne znaczenie dla Spytkowic, bowiem okazuje się, że na naszym terenie znajduje się cenne dzieło sztuki znamienitego artysty przełomu XIX i XX wieku, który jest bezpośrednio związany z największymi postaciami polskiej histroii i kultury oraz sam wniósł wiele w jej dorobek. Odkrycie to naklada na dysponentów obowiązek szczegolnej troski o obiekt, który nie tylko jest zabytkiem ze względu na wiek, ale należy do najcenniejszych obiektow rzeźby polskiej. Figura anioła o wyraźnych cechach stylowych antyku, jest zindywidualizowana i wskazuje na odrębny warsztat i wyobraźnię twórczą autora eksplorujacego tą konwencję.

W trakcie prac odkryto również znajdujące się pod warstwą gruntu i stopni cementowych relikty bloków piaskowca należace do dawnego płytowania pola grobowego. Zasadnym było przywrócenie tego elementu wraz z uzupełnieniem brakujących kamieni i wymianą tych najbardziej zniszczonych i pokruszonych. W naszym inetresie leżało bez wątpienia przywrócenie pierwotnego charakteru pomnika nagrobnego wraz z otoczeniem, szczególnie przez wzgląd na znaczenie historyczne postaci samego zmarłego jak i autora pomnika. Niestety łączny koszt poniesiony przy konserwacji musiał z tego tytułu wzrosnąć. Dodatkowy koszt, który musimy ponieść to około 15000 złotych.

Stan grobowca przed i po renowacji można zaobserwować na załączonych zdjęciach. Pomnik był w stanie wymagającym pilnych działań z naszej strony. Udrapowania materiału zacierały się na tyle mocno, że jeszcze kilka lat bezczynności a utracilibyśmy oryginalny cyzelunek rzeźby.

30 października tego roku dzięki zaproszeniu Telewizji Polskiej wziąłem udział w Programie Region transmitowanym na żywo w TVP Kraków. Program ten poruszał temat kwestowania i ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzach w Małopolsce. Gośćmi zaproszonymi do dyskusji byli Mikołaj Kornecki - Przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Krakowa, Ryszard Żądło z Komietu Ratowania Cmentarza w Tarnowie oraz moja skromna osoba.

Link do programu znajduje się poniżej: www.tvp.pl/krakow

Tegoroczna kwesta 1. i 2. listopada została przezaczona na renowacje pomników na cmentarzu, w tym również na spłacenie zaciągniętego długu. Po otwarciu puszek komisja (komisja w składzie: Marek Gajowy, Szymon Skwarczyński, Łukasz Kubarek, Mariusz Stodulski, Adrian Simik i Kamil Kolasa) stwierdziła, że w puszkach znajdowało się 9871,95 zł oraz 54 Euro co po przewalutowaniu dało sumę 10100,37 zł. Stanowi to rekordową sumę zgromadzonych dotychczas datków. Ta kwota oraz 5 tys. złotych uzyskane od dysponentów grobowca pozwolą nam na spłacenie w całości zaciągnietego długu jak również pozwolą nam popatrzeć w przyszłość i pomyśleć nad kolejnymi realizacjami. Takiego wyniku nie udałoby się nam osiagnąć bez ogromnego wsparcia ludzi, szczególnie Spytkowian nawiedzających nasz cmentarz w te dni świateczne. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba kwestujących przekroczyła liczbę 75 osób. W tym miejscu serdecznie pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym czynnie i biernie na rzecz ratowania zabytków na naszym cmentarzu

Aktualnie czekamy na komisję konserwatorską łącznie z przedstawicielem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, którzy ocenią prace konserwacyjne na obiekcie jak również zdecydują czy obiekt ma zostać wpisany do Rejestru Zabytkow, czyli ścisłej ochrony prawnej, która jest roztaczana nad dziełami sztuki o specjalnym znaczeniu dla polskiej kultury.

Marek Gajowy
inicjator kwest na cmentarzu w Spytkowicach oraz
koordynator odnowy grobowca Kajetana Wolskiego


Kadencja 2014-2018 - Samorządu Gminy Spytkowice rozpoczęta

Już zupełnie oficjalnie możemy powiedzieć, że VII Kadencja 2014-2018 Samo-rządu Gminy Spytkowice została rozpoczęta. Stało się w sobotę 29 listopada. Uroczystą Sesję Rady Gminy poprzedziła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Spytkowicach na którą zostali zaproszeni wszyscy samorządowcy i goście. W krótkiej homilii Proboszcz Parafii ks. Józef Piwowarski przypomniał, że praca samorządowca jest przede wszystkim służbą trudną i wymagającą. Rozpoczynając nową kadencję nie wiadomo tak do końca jakie wyzwania nale-ży podjąć, jakie problemy rozwiązać. Często należy dokonywać wyboru by jak najlepiej i uczciwie wypełnić powierzony przez mieszkańców mandat zaufania. A na koniec trzeba zdać relację wyborcom, z tego co się zrobiło i dość często odpowiedzieć, dlaczego pozostałych spraw nie udało się załatwić. Dlatego w tej pracy w szczególny sposób potrzebna jest Boża Pomoc i Wsparcie.

O godzinie dziesiątej w Wiejskim Domu Kultury w Spytkowicach rozpoczęła się Sesja inauguracyjna Rady Gminy. Do momentu wyboru Przewodniczącego Rady Gminy Se-sję poprowadził najstarszy wiekiem, obecny na Sesji Radny - Pan Marian Szewczyk z Ba-chowic. To On miał przyjemność powitać przybyłych na Sesję: Wójta Gminy Pana Mariusza Krystiana, Przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej Panią Helenę Mamoń wraz z Za-stępcą Przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej Panią Haliną Pióro; nowo- wybranego Radnego Powiatu Wadowickiego - Radnego Gminy Spytkowice w poprzedniej kadencji Pana Ryszarda Mroza, a także Sołtysów Sołectw, przedstawicieli duchowieństwa i organizacji pozarządowych, Kierowników Referatów Urzędu Gminy i pozostałych osób przybyłych na Sesję.

Obrady Sesji rozpoczęły się uczczeniem minutą ciszy zmarłego w tym roku wie-loletniego Sołtysa Spytkowic Pana Stefana Szymochę. Następnie Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej wraz z Zastępcą przedstawiły informację na temat prac Gminnej Komisji Wyborczej oraz wręczyły zaświadczenia nowo- wybranym Radnym Rady Gminy.

Tak jak w poprzednich latach, w obecnej kadencji Rada Gminy Spytkowice liczy piętnastu Radnych. Po przeprowadzonych w dniu 16 listopada wyborach są nimi: Pani Lucyna Kozak, Pan Marian Szewczyk, Pan Arkadiusz Stańczyk - z Bachowic, Pani Grażyna Stańczyk z Miejsca, Pan Stanisław Maślona z Półwsi, Pani Katarzyna Stakłosa, Panowie: Andrzej Podolski, Krzysztof Gierek, Marian Ryba - z Ryczowa oraz ze Spytkowic Panowie: Jerzy Piórowski, Krzysztof Byrski, Marcin Berniak, Marek Gajo-wy, Adam Chodacki, Zbigniew Malaga. Po otrzymaniu zaświadczeń o wyborze na Radnego wszyscy Radni złożyli ślubowanie, którego rotę odczytał najmłodszy obecny na Sesji Radny Pan Marek Gajowy. Następnym punktem porządku obrad był wybór Przewodni-czącego i Zastępców Przewodniczącego Rady Gminy. Po przeprowadzeniu całej wymaganej prawem procedury w głosowaniu tajnym Przewodniczącym Rady Gminy został Pan Jerzy Piórowski - gratulujemy tym bardziej, że Pan Jerzy funkcję Przewodniczącego pełnił również w poprzedniej kadencji. Jego zastępcami - również ponownie zostali Panowie: Marian Szewczyk i Marian Ryba. Doświadczenie w pracy Rady Gminy wspomnianych Radnych dobrze rokuje na przyszłość.

Następnie Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej przekazała informację nt wyboru Wójta Gminy Spytkowice i wręczyła Zaświadczenie o wyborze na Wójta Gminy Panu Mariuszowi Krystianowi, który również złożył ślubowanie.

Swoje pierwsze wystąpienie Wójt Gminy rozpoczął od podziękowania wszyst-kim, uczestniczącym w wyborach, a na ręce Przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej Pani Helenie Mamoń przekazał podziękowania dla osób pracujących w Gminnej Komisji i w Obwodowych Komisjach Wyborczych.

Następnie Wójt odniósł się do sytuacji, która miała miejsce w okresie wybor-czym: "Nigdy wcześniej w naszej historii nie zdarzyło się, że 12 kandydatów na Radnych było jeszcze przed głosowaniem pewnych swojego wyboru. Ten fakt wzbudzał ogromne zain-teresowanie mediów lokalnych i ogólnopolskich. Różnie go interpretowano i komentowano. Ja jestem jednak pewien, że decydujący wpływ na tą sytuację miała praca Rady Gminy i Wójta w poprzedniej kadencji. Rozmach inwestycyjny, kulturalny i społeczny dał obraz sku-tecznego i merytorycznego samorządu, który pracuje, a nie szuka kłótni, który rozwiązuje problemy, a nie szuka osobistych korzyści, który na pierwszym planie stawia zawsze Miesz-kańca, a nie zajmuje się lansowaniem określonej grupy osób i ich poglądów, który podej-muje rzeczowe i rozsądne decyzje, a nie szuka poklasku i taniej popularności. Taki sposób sprawowania władzy zbudował markę naszego samorządu. Gratuluję każdemu z Was z osobna wyboru i piastowania zaszczytnej funkcji Radnego Rady Gminy Spytkowice. Starto-waliście z różnych Komitetów Wyborczych, ale od dziś jesteście jedną Radą Gminy. VI kadencja samorządu Gminy Spytkowice wypracowała modelowy wręcz przykład współ-pracy Rady z Wójtem. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana również w tej kadencji, z korzyścią przede wszystkim dla Mieszkańców naszej Gminy. Pamiętajmy: zgoda buduje, niezgoda rujnuje! Rozejrzyjmy się dookoła, tam gdzie istotą pracy samorządu jest konflikt, kłótnie i wybujałe ambicje, tam nie ma rozwoju, tam marnowane są szanse, tam samorząd jest dla władzy, a nie dla obywateli. A Gmina to Mieszkańcy! Gmina to Miesz-kańcy! Pamiętajmy o tym podejmując wszystkie decyzje przez najbliższe cztery lata." Wójt przedstawił również zadania do realizacji na najbliższe 4 lata- przede wszystkim:
     - Budowę Domu Pogrzebowego na cmentarzu komunalnym w Spytkowicach,
     - Budowę Centrum Sportu i Rekreacji w Ryczowie,
     - Rewitalizację "starej" Szkoły Rolniczej w Bachowicach celem utworzenia Muzeum Regionalnego im. ks. Franciszka Gołby i O. Rudolfa Warzechy,
     - Budowę Domu Kultury w Miejscu,
     - Budowę zaplecza sportowego dla WKS Victoria w Półwsi,
a także gruntowne remonty ZSP w Spytkowicach, Ryczowie i Bachowicach, które " na wiele lat zmienią komfort i warunki nauczania w naszych szkołach." Kończąc swoje wystąpienie Wójt Gminy powiedział: "Wszystkim Mieszkańcom pragnę złożyć serdeczne podziękowania za udział w wyborach samorządowych. Szczególne podziękowania pragnę złożyć na ręce tych, którzy wsparli moją kandydaturę na Wójta Gminy. 93 % poparcia to ogromny sukces, to jeden z najlepszych wyników w historii wyborów samorządowych w Małopolsce w ostatnich ponad dwudziestu latach. Te 3065 głosów daje mi mocny i trwały mandat do pełnienia tej zaszczytnej funkcji - Wójta Gminy Spytkowice. Jestem pewien, że wspólnie z Radą Gminy i pracownikami Urzędu oraz Jednostek Organizacyjnych Gminy, jesteśmy w stanie zrobić wiele dobra. Niech naszym mottem na najbliższe cztery lata będą słowa Henrego Forda: "Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces". Boże, błogosław Gminę Spytkowice i jej Mieszkańców!"

Po wystąpieniu Wójta przyszedł czas na oficjalne gratulacje i kwiaty od uczestników Sesji. Po przerwie na gratulacje Radni powrócili do realizacji kolejnych punktów porządku obrad. Przestrzegając przyjętych prawem procedur dokonano wyboru członków Komisji Rewizyjnej, Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Społecznych, a także Komisji Budżetu i Infrastruktury. Po ukonstytuowaniu się członkowie Komisji ze swojego grona wybrali Przewodniczących i ich Zastępców. Składy osobowe wspomnianych Komisji przedstawiamy na naszej stronie internetowej w zakładce "Rada Gminy".

fotogaleria >>>>>>


Nietypowy zakup

Po umocnieniu w poprzednich latach wałów Wiślanych, w tym roku Gmina Spytkowice poczyniła kolejny krok do poprawy bezpieczeństwa i ochrony naszego terenu przed zagrożeniami powodziowymi. W listopadzie dobiegła końca realizacja operacji, której celem był zakup łodzi aluminiowej wraz z przyczepą do transportu. Łódź charakteryzuje się wysoką stabilnością, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Polski Rejestr Statków. Jednostka przeznaczona jest do rejsów na wodach przybrzeżnych, dużych zatokach, zalewach, jeziorach i rzekach gdzie może wystąpić siła wiatru do 6 stopni w skali Beauforta. Jej wymiary to 4,75 m długości, 1,87 m szerokości i 0,66 m wysokości, a masa 205 kg. Sprzęt będzie wykorzystywany do ochrony przeciwpowodziowej zarówno Gminy Spytkowice jak i całego obszaru Doliny Karpia tj. wszystkich siedmiu gmin wchodzących w jej skład, ale również do prowadzenia działań mających na celu ochronę środowiska i dziedzictwa przyrodniczego, a zwłaszcza obszarów sieci Natura 2000. Poprzez realizację operacji Gmina otrzyma narzędzie, dzięki któremu będzie mogła oczyszczać wody starorzeczy Wisły oraz niedostępną linię brzegową. W ramach projektu przewidziano również zakup przyczepy, dzięki czemu możliwe będzie szybkie przetransportowanie łodzi na tereny, gdzie w danym momencie będzie najbardziej potrzebna.

Koszt całej operacji wyniósł 32 226,00 zł, z czego w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołóstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 - 2013" otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 22 057,00 zł współfinansowane również ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego w kwocie 16 542,75 zł.


Droga rolnicza - ul. Szmaragdowa

Mimo, że rok 2014 bardzo szybko dobiega końca, to mamy dla Państwa jeszcze wiele dobrych wiadomości. Jedną z nich jest ta, że w dniu 13 listopada zakończone zostały prace związane z modernizacją drogi rolniczej na ul. Szmaragdowejw Spytkowicach. Inwestycja została sfinansowana z dotacji przekazanej Gminie przez Województwo Małopolskie w wysokości 10 000,00 zł. Całkowity koszt zadania wyniósł 17 209,42 zł, a różnica została pokryta ze środków własnych, pochodzącychz budżetu gminy Spytkowice. Ulepszenie tego odcinka drogi o długości 295 m wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo użytkowników z niej korzystających, a przede wszystkim Mieszkańców okolicznych domów. Droga ta wykorzystywana będzie również do celów rekreacyjnych, jako ścieżka spacerowa. Tym samym spełnione zostały oczekiwania Mieszkańców, którzy prosili o modernizację tej drogi.

Jak widać, żaden termin nie jest zły na pozyskiwanie środków zewnętrznych. Każdy miesiąc jest dobry, aby rozwiązywać problemy i spełniać oczekiwania Mieszkańców. Tym razem, przede wszystkim tych, którzy zamieszkują rejon osiedla przy Alei Kasztanowej.


Gminne obchody Święta Niepodległości

Już od trzech lat Narodowe Święto Niepodległości jest szczególnie uroczyście obchodzone w naszej Gminie. Dokładnie 11 listopada obchodzimy najważniejsze dla naszego Narodu Święto, które jest oddaniem hołdu i czci oraz wyrazem pamięci wobec tych, którzy 96 lat temu doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym dniu mobilizują się wszyscy: Mieszkańcy gminy, władze samorządowe oraz stowarzyszenia i organizacje społeczne. Nie inaczej było i tym razem. Przemarsz jaki wyruszył spod Domu Strażaka składał się z 17 pocztów sztandarowych, delegacji wszystkich organizacji społecznych działających na terenie gminy, wójta i radnych rady gminy oraz mieszkańców. Do marszu przygrywała gminna orkiestra dęta. Uroczysty pochód najpierw dotarł na cmentarz parafialny, gdzie Wójt z Przewodniczącym Rady Gminy oraz przedstawicielami Szkół i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Spytkowickiej złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przy obelisku upamiętniającym tych, którzy zginęli za Ojczyznę. Następnie wszyscy udali się do Kościoła Parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. za Ojczyznę oraz wszystkich Mieszkańców Gminy, którzy na przestrzeni dziejów oddali swe życie w obronie Polski. Mszy przewodniczył proboszcz bachowickiej parafii ks. Franciszek Jeleśniański. W swojej homilii przypomniał o wartości wolności i niepodległości oraz poszanowaniu dla własnego kraju. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uroczystości udali się do sali widowiskowej Domu Strażaka, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęła się ona hymnem państwowym oraz otwarciem uroczystej sesji Rady Gminy. Składała się ona z części artystycznej oraz roboczej. Pierwszą przygotowali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach pod kierunkiem nauczycieli i Dyrekcji Szkoły. Program nawiązywał do historii Polski i najważniejszych wydarzeń z naszych dziejów, aż do 1989 roku, czyli faktycznego odzyskania wolności przez nasz kraj.

W części roboczej sesji Rada Gminy upamiętniła dwie ważne rocznice dla historii naszego kraju oraz małej ojczyzny-Gminy Spytkowice. W pierwszej z nich, Rada Gminy wraz z Wójtem w 150 rocznicę powstania styczniowego oddała hołd jego uczestnikom pochodzącym z terenów dzisiejszej gminy Spytkowice (treść uchwały - w załączeniu). Druga z kolei dotyczyła pamięci o 100 rocznicy czynu legionowego na naszych ziemiach tj. utworzenia drużyn strzeleckich w Bachowicach, Ryczowie, Spytkowicach i Półwsi. Także poprzez uroczystą Uchwałę Rada Gminy oraz Wójt oddali hołd uczestnikom tamtych wydarzeń.

Tradycyjnie od początku obecnej kadencji władz samorządowych 11 listopada jest dniem, w którym nagradzamy uczniów - laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym. Tym razem nagrody odebrali:

1. Jakub Grabarczuk, Dawid Kaszuba, Maciej Korabik, Joanna Grondalczyk, Wiktoria Sołtys - uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach, których opiekunami naukowym i sportowymi byli: Pani dr Bernadeta Chlebicka i Pan Tomasz Rajda;
2. Kamil Brania, Antoni Piętak, Kornelia Tokarczyk, Martyna Mędrysa, Krystyna Sekuła - uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie, których opiekunami naukowymi byli: Pani Agnieszka Wawro, Pani Teresa Kusior i Pani Małgorzata Grela;
3. Paweł Sieprawski - uczeń Zespołu Szkolno-Prsedszkolnego w Bachowicach, którego opiekunem naukowym była Pani Janina Jezierska Bobak

Tradycją obchodów Święta Niepodległości jest również podejmowanie przez Radę Gminy uchwał o charakterze społecznym. Tym razem Rada Gminy Spytkowice, na wniosek Wójta, uchwaliła Gminny Program Stypendialny. Będzie on wspierał finansowo uczniów uczęszczających do szkół na terenie gminy Spytkowice, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, w zakresie klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz I-III Gimnazjum. Stypendium w wysokości 100 zł miesięcznie (500 złotych na semestr) otrzyma każdy uczeń, który osiągnie określony w uchwale próg średniej z nauczania na I i II semestr roku szkolnego.

Kończącym akordem uroczystych obchodów święta 11 listopada było przedstawienie przez Wójta Gminy raportu podsumowującego mijającą kadencję władz samorządowych (w załączeniu) oraz podziękowania dla Radnych Rady Gminy, za zgodną współpracę w ciągu całej kadencji i pomoc w realizacji najważniejszych inwestycji.


Załązcnik - prezentacja podsumowująca w wersji pptx

fotogaleria >>>>>>


Nasi kajakarze z Gminy Spytkowice po raz kolejny pokazali swoje siły

Nasi kajakarze z Gminy Spytkowice po raz kolejny pokazali swoje siły. Sezon 2014 kajakarze z MKK mogą uznać za bardzo udany, w tym roku uczestniczyliśmy w wielu regatach rangi ogólnopolskiej m.in.
XXX Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Lubniewicach w dniach 09.05 - 11.05.2014 r. zawodniczka Klaudia Sowa w swej kategorii zajęła 7 miejsce.
W XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i Mistrzostwach Polski Juniorów Bydgoszcz 24-27.07.2014 r. Daniel Wiecheć i Mateusz Sowa na 500m zdobyli 4 miejsce w finale B, natomiast na 5000m zajęli 11 miejsce.
W Mistrzostwach Polski Młodzików w dniach 22-24.08.2014 Bydgoszcz nasza zawodniczka KLAUDIA SOWA na dystansie K 1 2000m młodziczek zajęła bardzo dobre 9 miejsce.
W dniach 13 - 14 września grupa 6 osobowa zawodników uczestniczyła w XXVIII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Maratonie Kajakowym Opole na rzece Odrze. Bardzo pozytywnie w gronie blisko 350 zawodników i zawodniczek z 49 klubów wypadli zawodnicy z Łączan. Pomimo, iż nie zajęli medalowych miejsc to ich pozycje były zadawalające. A przecież do rywalizacji przystąpili wszyscy specjaliści w tej dyscyplinie w naszym kraju. I tak w kategorii K-2 młodzików na dystansie 9 km nasza dwójka Jakub Gołba i Tomek Gołba zajęli 8 miejsce, w kategorii K-1 młodzików na dystansie 9 km Jakub Bobak był 13, nasz młodziczka Klaudia Sowa kategorii K-1 na dystansie 9 km wywalczyła 5 miejsce a nasi młodsi juniorzy Daniel Wiecheć i Mateusz Sowa w kategorii K-2 na dystansie 17,7 km po zaciętej walce zajęli 5 miejsce .

W sobotę tj. 20.09.2014 r grupa zawodników w kategorii młodzicy brała udział w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików - strefa E, które odbyły się w Tychach, miejsca naszych zawodników.

K1 Młodziczek 2000m
Klaudia Sowa - miejsce 2

K1 Młodzików - 2000 m
Jakub Bobak - miejsce 15
Konrad Kozioł - miejsce 20

K2 Młodzików - 2000 m
Jakub Bobak/Kacper Majdyś - miejsce 9
Jakub Gołba/ Tomasz Gołba - miejsce 10

K4 Młodzików - 2000 m
Kacper Majdyś/Konrad Kozioł/Kuba Gołba/Tomek Gołba - miejsce 6

Nasz klub zebrał 4 pkt. do ogólnopolskiej klasyfikacji

Natomiast w niedzielę 21.09.2014 roku odbyły się zawody na przystani kajakowej w Łączanach. Było to drugie starcie zawodników w Regatach Kajakowych Grand Prix Doliny Karpia 2014 Łączany organizowanego w ramach projektu pn. "Organizacja kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży oraz regat kajakowych Grand Prix Doliny Karpia 2014 w Łączanach" współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" Środka 4.1 "Rozwój obszarów zależnych od rybołówstwa", z którego klub zakupił wyczynowe kajaki Nelo K-1 - szt. 3, K-2 - szt. 2 oraz łódź pneumatyczną której celem jest asekuracja zawodników na wodzie.

Wyniki naszych zawodników:
K1 dzieci chłopców (rocznik 2004 i młodsi)
miejsce 2 - Michał Zasępa
miejsce 3 - Dariusz Wiecheć

K1 dzieci dziewczyn (rocznik 2004 i młodsze)
miejsce 2 - Magdalena Miśkiewicz
miejsce 3 - Aleksandra Kubas

K1 dzieci chłopców
miejsce 2 - Kacper Majdyś

K1 juniorów młd.
miejsce 1 - Mateusz Sowa
miejsce 2 - Daniel Wiecheć

K1 dziewczyn
miejsce 1 - Klaudia Sowa
miejsce 3 - Natalia Majdyś

K1 młodzików
miejsce 2 - Tomasz Gołba
miejsce 4 - Jakub Bobak
miejsce 5 - Konrad Kozioł

K2 dzieci chłopców
miejsce 3 - Kacper Majdyś/Michał Zasępa

K2 dziewczyn
miejsce 2 - Klaudia Sowa/Magdalena Miśkiewicz
miejsce 4 - Natalia Majdyś/Aleksandra Kubas

K2 junior młd./młodzik
miejsce 1 - Daniel Wiecheć/Jakub Bobak
miejsce 4 - Mateusz Sowa/Tomasz Gołba

Ponadto zawodnicy naszego klubu brali udział w kilkunastu regatach rangi wojewódzkiej zgodnie z kalendarzem imprez Małopolskiego Związku Kajakowego w Krakowie.

Branie udziału w prestiżowych zawodach wiąże się z dużymi kosztami dojazdu i zakwaterowania. Klub dzięki dobrej współpracy z włodarzami gmin Spytkowice i Brzeźnica może w nich uczestniczyć oraz w spływach kajakowych dla dzieci i młodzieży.. Dziękujemy za współpracę i myślimy, iż będzie ona się jeszcze owocniej układała, a zawodnikom gratulujemy i życzymy wreszcie wymarzonych mistrzowskich medali.


Oświetlony stadion LKS "Orzeł" w Ryczowie.

Kolejną zrealizowaną inwestycją mogą cieszyć się piłkarze i sympatycy klubu sportowego LKS Orzeł w Ryczowie. Po usilnych staraniach działaczy i władz gminy wykonano instalację oświetleniową i nagłośnienie stadionu. W przypadku oświetlenia zakres prac obejmował m. in. ułożenie kabli i rur osłonowych, montaż słupów, wysięgników rurowych oraz projektorów oświetleniowych. Druga część inwestycji to przede wszystkim ułożenie przewodów, zakup mikrofonu bezprzewodowego i montaż zestawu nagłośnieniowego. Całość przeprowadzonych prac wyniosła 120 8,95 zł. Jej wykonanie planowano od kilku lat, jednak dopiero skuteczne uzyskanie dofinansowania unijnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 pozwoliło na realizaję tego projektu. Jak mówi Wójt Gminy: "Po raz kolejny mamy dowód na to, że bez skutecznego ubiegania się o unijne fundusze, wielu inwestycji po prostu nie udałoby się zrealizować".

Inwestycja ta z pewnością poprawi jakość przeprowadzanych w Ryczowie wydarzeń sportowych, wpłynie na bezpieczeństwo oraz miejmy nadzieję przyczyni się do sukcesów sportowych klubu i wzrostu frekwencji na meczach LKS Orzeł.


Gmina Spytkowice 2008© Switchprojekt.