Mały mistrz

maly mistrzOd 1 września 2015 r. staraniem Wójta Gminy oraz Dyrektorów Szkół wszystkie placówki oświatowe z naszej gminy przystąpiły do Programu "Mały Mistrz", który jest wspierany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Programem "Mały Mistrz" zostały objęte wszystkie pierwsze klasy Szkół Podstawowych.
Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej wraz z nauczycielem wychowania fizycznego prowadzi raz w tygodniu zajęcia na lekcji wychowania fizycznego objęte programem. Bardzo ważnym elementem programu jest zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Jego celem jest poprawa sprawności fizycznej najmłodszych i rozwój kompetencji zawodowych nauczycieli. Uczniowie po opanowaniu określonych sprawności i umiejętności ruchowych, otrzymują odpowiedni znaczek, który wlepiają do swojej legitymacji.
Zdobywca kompletu sprawności otrzymuje tytuł "Małego Mistrza".
Szkoły, klasy i nauczyciele otrzymali:
- komplet materiałów, legitymacji i wlepek dla dzieci,
- możliwość udziału w konferencjach szkoleniowych
- komplet sprzętu o wartości 1.500 zł.W Bachowicach powstanie Muzeum Regionalne

W wyremontowanej, a właściwie odbudowanej Szkole Rolniczej powstanie niebawem Muzeum Regionalne. W miejscu tym zostaną zgromadzone przedmioty, pamiątki i eksponaty upamiętniające trzy ważne dla naszych okolic i historii osoby tj.: urodzonych w Bachowicach: ks. Prałata Franciszka Gołbę, budowniczego kościoła parafialnego, ale także oddanego sercem i życiem społecznika wspierającego w okresie międzywojennym rozwój oświaty, rolnictwa i rzemiosła, a także dr. Franciszka Stefczyka - pioniera polskiego ruchu spółdzielczego, założyciela Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych, wieloletniego współpracownika ks. Franciszka Gołby oraz Ojca Rudolfa Warzechy - kandydata na ołtarze Sługi Bożego. Każda z tych osób w sposób realny przyczyniła się do poprawy życia zarówno naszych przodków jak również współcześnie żyjących.

Odbudowę rozpoczęto od wyburzenia starego budynku, co było konieczne ze względu na nową funkcję, jaką ma spełniać obiekt. Dlatego też nowy budynek różni się nieznacznie od pierwowzoru. Osoby pamietające dawne czasy zauważą, że obecnie w budynku, od frontu jest więcej okien. Jest to podyktowane warunkami technicznymi jakie stawiane są pomieszczeniom tego typu. Nie mniej bryła budynku, w sposób niemalże idealny, co do wielkości i kształtu odpowiada budynkowi z czasów księdza Franciszka Gołby.

Całkowita powierzchnia zabudowy budynku to 260 m2. Powierzchnia użytkowa to prawie 241 m2. W sumie na trzech kondygnacjach rozmieszczono łącznie 15 pomieszczeń w tym wielofunkcyjną salę konferencyjną, salę ekspozycyjną, hall, pomieszczenia gospodarcze, sanitariaty, a na najwyższej kondygnacji rozlokowano dwa pokoje z czterema miejscami noclegowymi i łazienką. Budynek został przystosowany dla osób niepełnosprawnych, poprzez wybudowanie pochylni z bezpośrednim dostępem do sali konferencyjnej i pozostałych pomieszczeń. Koszt budowy to kwota prawie 1 mln 400 tys. złotych. Inwestycja realizowana z udziałem środków unijnych. Oczekiwana kwota refundacji to 372 tys. zł.

"Myślę, że zrobiliśmy ważny krok w budowaniu naszej wspólnej tożsamości. Ocaliliśmy od kompletnej degradacji i unicestwienia budynek bardzo ważny dla Naszej wspólnej historii. Myślę, że wspólnymi siłami, wszystkich mieszkańców ocalimy również pamięć o tych, którym zawdzięczamy tak wiele. Niech ta pamięć będzie impulsem do budowania przyszłości. Wierzę, że tak będzie." - zauważa Mariusz Krystian Wójt Gminy.
W nowy sezon z nowym zapleczem sportowym

W nowy sezon zawodnicy Wiejskiego Klubu Sportowego Viktoria Półwieś wystartowali z nowym zapleczem sportowym. Jak widać na załączonych fotografiach nowy obiekt zmienia diametralnie sytuację lokalową klubu. Z mało imponujących, co do wyglądu i standardu dwóch prawie rozpadających się baraków, zawodnicy, działacze, a także goście mogą teraz korzystać z zupełnie nowego lokum.

Nowe zaplecze sportowe to jednokondygnacyjna zabudowa kontenerowa o łącznej powierzchni zabudowy prawie 80 m2, a dodając do tego powierzchnię podestów, to prawie 104 m2. Powierzchnia użytkowa to nie co ponad 71 m2, w której rozmieszczono aż 9 pomieszczeń, w tym szatnie dla zawodników dwóch drużyn, pomieszczenie sędziowskie, sala spotkań zawodników, prysznice, aneks kuchenny, pomieszczenie gospodarcze i inne sanitariaty.

"Ta inwestycja jest dobrym przykładem właściwej współpracy pomiędzy Radą Gminy, Wójtem, a także wzajemnej współpracy pomiędzy Radnymi. Sołectwo Półwieś w Radzie Gminy Spytkowice ma tylko jednego przedstawiciela, i jakby na to nie patrzeć, to tylko 1 głos w każdym głosowaniu. Bez zrozumienia istoty mojego programu wyborczego zaproponowanego jeszcze w roku 2010, ta inwestycja nie była by zrealizowana, ponieważ 1 głos ma niewielkie przebicie. Zaproponowaliśmy zrównoważony rozwój całej Gminy poprzez inwestycje w każde sołectwo - efekty widać gołym okiem. Warto przypomnieć, że na tę inwestycję pozyskaliśmy prawie 158 tysięcy złotych unijnego dofinansowania" - wyjaśnia Mariusz Krystian Wójt Gminy.
Spytkowice - Naours. Współpraca rozpoczęta!

Konsekwentny rozwój infrastrukturalny oraz kultywowanie tradycji regionalnych i historycznych w naszej gminie, jest zauważane nie tylko na poziomie powiatu wadowickiego, czy województwa małopolskiego, ale także poza granicami naszego kraju. Od piątku do niedzieli (4-6 września b.r.) trzyosobowa delegacja naszej gminy gościła we francuskiej gminie Naours. Zaproszenie zostało wystosowane przez władze tamtejszej gminy, na czele której stoi Mer Jean Michel Bouchy.

Jak mogliśmy się przekonać wybór naszego samorządu nie był przypadkowy, gdyż mimo odległości 1500 kilometrów, łączy nas bardzo wiele. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o zrównoważonym rozwoju inwestycyjnym oraz wspaniałych tradycjach kulturalnych i historycznych naszych gmin.

Nasza delegacja, na czele której stał Wójt Mariusz Krystian, złożyła tamtejszym władzom propozycję nawiązania partnerskiej współpracy. Została ona przyjęta, w związku z czym już w październiku powinniśmy gościć delegację z Francji, aby dopełnić wszelkich koniecznych formalności.

Współpraca będzie dotyczyła przede wszystkim wzajemnemu poznaniu społeczności naszych gmin, dlatego też tak uczniowie, jak i dorośli Mieszkańcy naszej gminy będą mieli okazję odwiedzić gminę Naours. Także my będziemy gościć grupy uczniów i Mieszkańców tej francuskiej gminy.

Nasza delegacja dodatkowo nawiązała współpracę ze stowarzyszeniem Żołnierzy I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Na jego czele stoi, mieszkający we Francji, Pan Daniel Dyrka-Bończyk, który kultywuje tradycje polskiego oręża, które tak wspaniale zapisało się na kartach II wojny światowej. Przy okazji należy wspomnieć, że Naours leży niedaleko Normandii, gdzie podczas II wojny światowej odbył się desant aliantów, a tym samym otworzono drugi front walk z Niemcami w Europie.

Podczas wizyty mieliśmy okazję poznać tamtejszą gminę i jej inwestycje oraz zabytki, wśród których należy wspomnieć o kościele parafialnym, pochodzącym z VI w. Niezapomniane wrażenie robi również podziemne miasto - system jaskiń wykutych w skale przed wiekami przez Mieszkańców Naours, w celu ochrony przed niszczycielskimi najazdami. Złożyliśmy również kwiaty pod pomnikiem polskiego pilota Andrzeja Próchnickiego - pilota legendarnego dywizjonu 316, zestrzelonego przez Niemców nad Naours, podczas bitwy w 1943 roku.

Goszcząc we Francji mogliśmy także zaprezentować Gminę Spytkowice i jej Mieszkańców. Bogactwo działających u nas stowarzyszeń i organizacji społecznych, zrobiła na gospodarzach wizyty duże wrażenie. Jesteśmy przekonani, że nasz pobyt stał się początkiem stałej współpracy naszych samorządów.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii dokumentującej wizytę.

fotogaleria >>>>>>


Gminne Dożynki 2015

W niedzielę, 30 sierpnia 2015 roku w Spytkowicach odbyły się Gminne Dożynki. Na święto plonów przyjechali rolnicy z rodzinami, mieszkańcy naszej gminy oraz zaproszeni goście, którzy w bieżącym roku bardzo licznie uczestniczyli w tej uroczystości.

Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele p/w św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Spytkowicach. Proboszcz parafii a równocześnie dziekan dekanatu Zatorskiego - ksiądz Józef Piwowarski w asyście 4 księży z parafii gminy Spytkowice, diakona oraz księdza profesora Jana Szczepaniaka, który wygłosił homilię, odprawili bardzo uroczystą liturgię. W jej oprawę włączyły się Koła Gospodyń Wiejskich, Związek Emerytów i Rencistów, Orkiestra Dęta oraz młode parafianki pod opieką siostry Sylwii.

Po jej zakończeniu barwny korowód - przy dźwiękach Gminnej Orkiestry Dętej - przeszedł na stadion sportowy LKS "Astra". Maszyny rolnicze, dożynkowe wieńce, płody ziemi prezentowały się niezwykle uroczo przemierzając pięknie ubraną ulicę oraz spytkowicki rynek. Słońce tego roku mocno dało się we znaki, dlatego też wszyscy po przyjściu musieli chwilę odpocząć. Panie z KGW oraz ZEiR przygotowały żurek, kwaśnicę, na stoiskach można było degustować tradycyjne potrawy, zdrową żywność oraz zwiedzać stoiska promocyjne wystawione przez lokalne organizacje, stowarzyszenia i firmy. Część oficjalną rozpoczął występ Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa. Po koncercie, który publiczność przyjęła jak zwykle z dużym entuzjazmem, przyszedł czas na przekazanie chleba i darów ziemi na ręce Włodarza Gminy - Pana Mariusza Krystiana. Starostowie - Anna i Jan Kufel złożyli z tej okazji życzenia zarówno rolnikom, jak i Wójtowi Gminy wyrażając swoje przekonanie, że nikomu w naszej społeczności nie zabraknie chleba. Następnie do wszystkich mieszkańców i rolników zwrócił się Wójt Gminy. Głos zabrali również zaproszeni goście. Byli wśród nich m.in.: senator RP Andrzej Pająk, który odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, poseł elekt Filip Kaczyński, wicestarosta wadowicki Andrzej Górecki, Gośćmi dożynek byli Księża, Wójt oraz Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice (powiat nowotarski) wraz z delegacją, Radny Powiatowy Ryszard Mróz, Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice Jerzy Piórowski oraz Radni Rady Gminy Spytkowice, Dyrektor Szpitala w Wadowicach a zarazem Prezes Zarządu Powiatowego PSL Józef Budka oraz Zarząd Gminny PSL, Prezes PSS Społem Zenon Szewczyk, przedstawiciele instytucji współpracujący z rolnikami, sołtysi wsi z terenu Gminy Spytkowice ze współorganizatorem Heleną Mamoń oraz Rada Sołecka wsi Spytkowice, Dyrektorzy i Kierownicy Gminnych Jednostek Organizacyjnych oraz pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, poczty sztandarowe, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na terenie naszej Gminy, sponsorzy, oraz przedstawiciele prasy.

Podczas dożynek KGW i ZEiR prezentowały owoce swojej ciężkiej pracy w postaci pięknie uplecionych wieńców z tegorocznych zbóż, ziół i kwiatów, które brały udział w konkursie. Wszystkie otrzymały nagrody ufundowane przez Wójta Gminy. Wyboru tego najpiękniejszego dokonała publiczność. Następnie spośród prawidłowo wypełnionych kuponów rozlosowane zostały nagrody. Główną był rower ufundowany przez miejscowego przedsiębiorcę Pana Kamila Bałysa prowadzącego firmę K&K Consulting Group. Wieńce uwite przez członkinie tych organizacji otrzymali: Wójt Gminy Mariusz Krystian, Proboszcz Parafii Spytkowice ksiądz Józef Piwowarski, Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice Jerzy Piórowski, Starostowie Dożynek Anna i Jan Kufel, Sołtys wsi Spytkowice Helena Mamoń. Ośpiewane natomiast były przez zespół regionalny działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Spytkowicach.

Z wielkim entuzjazmem przyjęty został występ zespołu regionalnego "Krzesani" działającego przy Związku Podhalan, który przyjechał do nas wraz ze spytkowicką delegacją. Swoje prezenty na ręce Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy przekazali przedstawiciele gminy Spytkowice w powiecie nowotarskim: Wójt Gminy Ryszard Papanek oraz Przewodniczący Rady Gminy Józef Kościelniak.

Po tych popisach scenicznych zaprezentował się zespół taneczny X-DANCE działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Spytkowicach w układzie NO SCHOOL.

Rada Sołecka wsi Spytkowice wspólnie z Amatorskim Klubem Sportowym SpytAktiv zorganizowała I Bieg Dożynkowy oraz marsz Nordic Walking, które były trafionym przedsięwzięciem i mamy nadzieję, że wpiszą się na stałe w program dożynkowy.

Stowarzyszenie "Wygrajmy Razem" zorganizowało podczas tej uroczystości akcję charytatywną na rzecz mieszkanki naszej gminy, która walczy z ciężką chorobą. Do akcji włączyło się również Stowarzyszenie Przyjaciół Ryczowa i Półwsi, kwiaciarnia Orchidea oraz Amatorski Klub Sportowy SpytAktiv. Całe to przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Przygotowano również szereg atrakcji dla dzieci, które mogły skorzystać, min. z placu zabaw, kolorowej ciuchci, warsztatów ceramicznych oraz malowania pierników na stoisku piekarni "Maja". Ponadto kolejki ustawiały się do malowania twarzy a dziewczynki chętnie zaplatały kolorowe warkoczyki.

Wieczorem dla wszystkich gości przybyłych do Spytkowic zagrał zespół Czerwone Gitary, który wspaniale zachęcał do wspólnego śpiewania licznie zgromadzoną publiczność. Owacjom nie było końca, tak więc konieczny był bis, który zakończył ponad półtoragodzinny występ naszej tegorocznej gwiazdy. Publiczność jednak nie zakończyła swojej zabawy, gdyż następnie przy dźwiękach zespołu "Pod Batutą" bawiła się do późnych godzin wieczornych. Po godz. 21 odbył się tradycyjny pokaz sztucznych ogni, który z roku na rok zachwyca coraz to nowszymi aranżacjami.

Pięknie przystrojone Spytkowice, słoneczna pogoda, barwne stroje, występy z udziałem gwiazd estrady, zespołów regionalnych, tanecznych i ogrom pracy włożonej przez wszystkich organizatorów - to wszystko zaowocowało piękną, dożynkową uroczystością, prawdziwym świętem plonów, będącym ukłonem w kierunku pracy rolników.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim Mieszkańcom za liczny udział w naszym wspólnym święcie. Mogło być ono tak wspaniałe także dzięki naszym darczyńcom. Sponsorem uroczystości byli: Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy, Wytwórnia Pasz De Heuse Spytkowice, Firma "Sprzęt Bud" Spytkowice -Władysław Kowalski, Firma "Prote" Spytkowice - Michał Kowalski, Wytwórnia Napojów Chłodzących "Sahara" sp.j. Spytkowice K&K Konsulting Group Bachowice - Kamil Bałys , Zakład Remontowo Budowlany Polanka Wielka - Grzegorz Boba, Drog Bud Spytkowice - Franciszek Fryc, Prezes Koła Łowieckiego "Hubert" w Ryczowie Pan Franciszek Fryc wraz z Zarządem, Delikatesy Centrum Spytkowice, Lewiatan Spytkowice, Wizan Andrychów, Piekarnie: Państwa Stańczyków, Suślików, Senderów, Szczerbików. Dziękujemy rolnikom, którzy włączyli się w korowód. Szczególne podziękowania składamy Starostom Dożynek Państwu Annie i Janowi Kufel, sołtysowi wsi Pani Helenie Mamoń wraz z Radą Sołecką wsi Spytkowice oraz organizacjom społecznym z terenu Gminy, Kołom Gospodyń Wiejskich: z Bachowic, Ryczowa, Miejsca, Półwsi, Związkowi Emerytów i Rencistów ze Spytkowic, Ochotniczej Straży Pożarnej i Amatorskiemu Klubowi Sportowemu SpytAktiv ze Spytkowic.

fotogaleria >>>>>>


"Bachowickie Centrum" staje się piękniejsze

Pisząc "Bachowickie Centrum", mamy na myśli przede wszystkim miejsce w którym koncentruje się życie i funkcjonowanie tego sołectwa. Tak się składa, że dokładnie centrum miejscowości skupia wiele funkcji. Szkoła, Kościół, cmentarz, kilka lokali handlowych, punkt apteczny, filia oddziału banku, Dom Strażaka pełniący funkcję zarówno strażnicy jak również siedziby Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlicy WDK i Rady Sołeckiej. Dwa lata temu wyremontowano właśnie Dom Strażaka. W czerwcu oddano do użytku zupełnie nowy, bardzo imponujący plac zabaw. Kilkanaście miesięcy wcześniej wyremontowano drogę do cmentarza wraz z parkingiem, a także drogę gminną - ul. Górki. Przy drodze powiatowej zainstalowano wiatę przystankową. Parafianie wspólnie z księdzem proboszczem zadbali o parking i dojazd do Kościoła, a także przydrożną, historyczną kapliczkę. W to wszystko znakomicie wpisuje się ostatnio zakończona inwestycja tj. remont placu wokół Domu Strażaka. Koszt remontu wraz z pracami projektowymi i nadzorem inwestorskim to kwota nieco ponad 95 000 zł. W tej kwocie wykonano: 593 m2 kostki brukowej wraz z podbudową i krawężnikami, dziesięć metrów ogrodzenia z bramami wjazdowymi oraz uporządkowano teren. Warto zaznaczyć, że dzięki tym pracom udało się wygospodarować kilka dodatkowych miejsc parkingowych wokół budynku co znacznie poprawi bezpieczeństwo przy drodze powiatowej. Jak widać na załączonych fotografiach wszystko prezentuje się znakomicie.
Nowa nawierzchnia na ulicy Morzyckiej w Spytkowicach

Od kilku dni mieszkańcy ul. Morzyckiej w Spytkowicach do swoich domów dojeżdżają po całkiem nowej nawierzchni drogi. Właśnie w tym rejonie zakończono kolejną inwestycję gminną. Za kwotę nieco ponad 190 tys. złotych wykonano bardzo imponujący zakres robót. Przede wszystkim na długości 508 metrów, wykonano wspomnianą nawierzchnię bitumiczną, a ponadto przebudowano zupełnie odnowa przepust pod drogą, który w minionych latach był jedną z przyczyn podtapiania pobliskich posesji. Aby inwestycje można było zrealizować gmina musiała wybudować objazd, by na czas remontu mieszkańcy mogli swobodnie dojeżdżać do swoich domów. Ponieważ ul. Morzycka jest wąska wykonano tzw. mijankę, czyli miejsce w którym samochody będą mogły bezkolizyjnie się wyminąć. Warto wspomnieć, że na remont nawierzchni jezdni otrzymaliśmy dofinansowanie z rezerwy budżetu państwa na usuwanie skutków intensywnych opadów atmosferycznych, które miały miejsce w roku 2013. Kwota dofinansowania to suma 74 128 zł.
Piesza Pielgrzymka ze Spytkowic na Jasną Górę

W czwartek 6 sierpnia wyruszyła XXXV Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę. Tym razem Pielgrzymom towarzyszy hasło "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Również w Spytkowicach, już po raz piętnasty, zorganizowano pielgrzymkę do Częstochowy. Grupie liczącej blisko 140 osób przewodniczą: ks. Piotr Podwyszyński, ks. Wojciech Wylegała, ks. Robert Jończyk, ks. Jacek Bernacik i siostra Noemia. Grupa spytkowicka należy do Członu VII Chrzanów - Libiąż - Spytkowice - Trzebinia, z którym łączy się w Chrzanowie w drugim dniu pielgrzymowania. Pielgrzymka tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą w spytkowickim kościele, po której Pątnicy o godz. 9.35 wyruszyli w trasę. Każdy z nich podjął trud pielgrzymowania w osobistej intencji, modląc się w ciszy, ale też przy dźwiękach gitar i wspólnym śpiewie. W ciągu sześciu dni pokonali trasę pielgrzymki w bardzo trudnych warunkach - przy ekstremalnie wysokiej temperaturze i lejącym się z nieba żarze. Do Częstochowy dotarli 11 sierpnia - zmęczeni, ale szczęśliwi, że mogą złożyć swe prośby u stóp Matki Bożej z Jasnej Góry. Tam odbyła się Msza Święta, po której Pielgrzymi udali się do autokarów, którymi w godzinach nocnych, powrócili do swoich domów.
Niezależne rankingi potwierdzają nasz szybki rozwój

W pierwszym tygodniu lipca Serwis Samorządowy PAP opublikował nowy ranking. Tym razem zbadano ile środków wydają gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na podstawie informacji uzyskanej z Dziedzinowej Bazy Wiedzy GUS Serwis PAP sklasyfikował 2941 podmiotów samorządowych. Ranking pokazuje duże zróżnicowanie w wydatkach gmin. Z analizy dokumentu wynika, że Gmina Spytkowice uplasowała się na 1501 miejscu, a nasze wydatki w przeliczeniu na jednego mieszkańca w roku 2013 wyniosły 3046,90 zł. Jest to wielkość niewiele przekraczająca średnią dominującą w kraju. Dalsza analiza porównawcza gmin powiatu wadowickiego wskazuje, że biorąc pod uwagę właśnie nasz region, uplasowaliśmy się w tej kategorii na II miejscu za gminą Mucharz. Wynik ten potwierdza wcześniej publikowane rankingi i analizy niezależnych mediów. Dla przypomnienia z zeszłorocznych publikacji Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej wynika, że Gmina Spytkowice drugi rok z rzędu zajmuje III miejsce wśród gmin powiatu wadowickiego co do wielkości wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Również w zeszłym roku czasopismo samorządowe "Wspólnota" wspólnie z Zespołem Doradców Ekonomicznych firmy Curulis opublikowało niezależny raport podsumowujący działalność władz samorządowych kadencji 2010 - 2014. Wykorzystując informacje z tego raportu Zespół Analityków firmy Curulis przygotował ranking najszybciej rozwijających się gmin w Polsce. Według tego rankingu Gmina Spytkowice zajęła 497 miejsce i jednocześnie była to najwyższa lokata ze wszystkich gmin powiatu wadowickiego. Z innego zestawienia, tym razem Gazety Krakowskiej wynika, że jesteśmy jedną z dwóch najmniej zadłużonych gmin wiejskich Małopolski Zachodniej.

Niezależne rankingi, analizy, zestawienia potwierdzają to, że nasz rozwój nabrał znaczącego tempa i jest to zauważalne w informacjach ośrodków niezależnych. Po prostu potwierdzają nasz szybki rozwój. Te same informacje, bardzo często dużo bardziej szczegółowe otrzymują nasi Mieszkańcy na corocznych Zebraniach Wiejskich organizowanych w każdym sołectwie. Radni otrzymują dokładne zestawienia z wykonania budżetu podczas Sesji Absolutoryjnej. Ja mam ciągle nadzieję, że nasze dzisiejsze wydatki zaowocują jeszcze bardziej w przyszłości, poprzez poprawę jakości życia Mieszkańców i sukcesy, które będą odnosić. - zauważa Mariusz Krystian, Wójt Gminy.
Gmina Spytkowice 2008© Switchprojekt.