Ekshumacja żołnierza w Spytkowicach

Ekshumacja

II wojna światowa to największy konflikt zbrojny w historii, który doprowadził do olbrzymich zniszczeń infrastrukturalnych i śmierci wielu milionów ludzi. Okazuje się, że do dziś pewne wojenne tajemnice skrywają także ziemie gminy Spytkowice. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez jednego z Mieszkańców Spytkowic, na terenie tego sołectwa zlokalizowano mogiłę, z której wydobyto zmineralizowane szczątki żołnierza niemieckiego z okresu II wojny światowej. Znaleziono przy nim guziki, paski i haki mundurowe. Szczątki zostały przewiezione na cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich.

Wniosek o rozpoczęcie procedury ekshumacji szczątków żołnierza, pochowanego w bezimiennej mogile w Spytkowicach, złożył wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian, kierując go do Fundacji „Pamięć” z siedzibą w Warszawie. Ekshumację, po uzyskaniu stosownej decyzji Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, przeprowadziła firma VARMEX z Katowic.

Przypomnijmy, że 2 lata temu dokonano ekshumacji szczątków żołnierzy niemieckich znajdujących się w zbiorowej mogile przy ulicy Starowiejskiej w Ryczowie. Z mogiły wydobyto wówczas zmineralizowane szczątki 12 żołnierzy.

 

[g=Ekshumacja-Spytkowice-2020]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego raport-o-stanie-gminy-spytkowice-w-2018-roku spis-rolny wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //