Bezpieczeństwo publiczne jednym z głównych tematów ostatniej sesji
19 maja 2021 roku Radni, po raz pierwszy od września ubiegłego roku, spotkali się na sesji Rady Gminy w trybie stacjonarnym. Przez ten czas sesje odbywały się wyłącznie w trybie online lub trybie hybrydowym. Jednym z głównych tematów minionych obrad było bezpieczeństwo publiczne.
W związku z tym mieliśmy okazję gościć przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej. Swoją obecnością zaszczycili nas: Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach mł. insp. Arkadiusz Śniadek, Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach st. bryg. Paweł Kwarciak, Kierownik Posterunku Policji w Spytkowicach asp. Paweł Rajda oraz Komendant Gminny OSP Tadeusz Dębski. Ponadto gościliśmy przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu w Wadowicach Michała Chrząszcza. Nasi Goście przedstawili informacje o stanie bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwpożarowego, a także zaprezentowali działania przeprowadzone na terenie gminy Spytkowice w 2020 roku. Co zasługuje na szczególną uwagę, w minionym roku zanotowano wzrost wykrywalności przestępstw i spadek ilości wypadków drogowych, a także zmniejszenie liczby zagrożeń pożarowych, które wystąpiły na terenie naszej gminy.
W dalszej części sesji Radni pochylili się nad kilkunastoma uchwałami dotyczącymi różnych aspektów działalności naszego samorządu. Wśród nich znalazły się m.in.:
- Uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi wadowickiemu na realizację zadania polegającego na budowie chodnika w ciągu drogi powiatowej nr 1774K Spytkowice – Poręba Żegoty (ul. Wiślana) w miejscowości Spytkowice oraz utrzymania i eksploatacji przeprawy promowej na rzece Wiśle;
- Uchwała w sprawie przyjęcia Regulaminu Realizacji Przedsięwzięć Niskoemisyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w ramach programu "STOP SMOG" na terenie Gminy Spytkowice oraz sposobu i warunków wnoszenia wkładu własnego przez Beneficjenta. Uchwała została sporządzona z myślą o Mieszkańcach Gminy Spytkowice, będących w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która uniemożliwia im dokonanie termomodernizacji budynku oraz wymiany pieca w ramach własnych środków finansowych. Przystąpienie do programu "STOP SMOG" umożliwia Gminie podjęcie działań mających na celu udzielenie pomocy tym Mieszkańcom;
- Uchwała w sprawie Gminnego Programu Stypendialnego. Uchwała zakłada wsparcie uczniów klas VIII, którzy osiągną najwyższe wyniki na egzaminie ósmoklasisty. Wysokość stypendium wyniesie maksymalnie 1000 zł.
[g=XXV-Sesja-2021]