Film „Legiony” z gminą Spytkowice w tle
W miniony weekend na moście kolejowym na Wiśle w Miejscu kręcono sceny do polskiego filmu pt. „Legiony”. „Legiony” to kino przygodowe w najlepszym wydaniu, zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. To opowieść o młodych ludziach, którzy nie wahali się, by rzucić się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia.
Film „Legiony” skupi się na bojowym szlaku Legionów z lat 1914-1916, od wymarszu z Oleandrów do bitwy pod Kościuchnówką. Pokaże najpiękniejsze i najbardziej dramatyczne karty epopei legionowej, łącznie ze słynną szarżą ułanów pod Rokitną, która będzie jedną z najbardziej spektakularnych scen w filmie. W scenie szarży wzięło udział 64 jeźdźców oraz kilkuset statystów. Zdjęcia wykonano przy pomocy 7 kamer, dronów i pirotechniki. W końcowej części filmu bohaterowie będą walczyć pod Kościuchnówką, gdzie w jednej bitwie uczestniczyły wszystkie trzy Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.
Na ekranie zobaczymy m.in. Sebastiana Fabijańskiego, Bartosza Gelnera, Wiktorię Wolańską, Mirosława Bakę, Jana Frycza, Borysa Szyca, czy Antoniego Pawlickiego. Całość reżyseruje Dariusz Gajewski, wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zdjęcia kręcone są od 1 sierpnia 2017 roku, a premiera filmu planowana jest na 27 września przyszłego roku.
Legiony to pierwsza polska formacja wojskowa w XX wieku, która przyczyniła się do odzyskania niepodległości w 1918 roku i stała się zalążkiem Wojska Polskiego. W pamięci zbiorowej utrwaliła swe miejsce jako symbol postawy niepokornej, dumnej wolności, odwagi, honoru i zawadiackiej fantazji. Była pierwszym realnym spełnieniem śnionego od Powstania Styczniowego snu o zrywie wyzwoleńczym, który znalazł swój szczęśliwy finał w 1918 roku.
Źródło: Materiały prasowe
[g=Film-Legiony-Miejsce-2018]