Gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

149

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla każdego Polaka. Obchodzimy go corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli. Tegoroczne uroczystości miały bardzo szczególny charakter, albowiem w 2018 roku przypadła 100. rocznica tego historycznego wydarzenia.

Te niezwykłe obchody celebrowaliśmy w Ryczowie. Rozpoczęły się one przemarszem Mieszkańców spod Wiejskiego Domu Kultury do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. Adama Ogiegły - proboszcza parafii, w trakcie której kazanie wygłosił ks. prof. Jan Szczepaniak.

Po zakończeniu liturgii korowód udał się na Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie powstał pomnik poświęcony mieszkańcom Ryczowa walczącym na przestrzeni dziejów o wolną i niepodległą Polskę. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, jego uroczystego odsłonięcia dokonali Wójt Gminy Mariusz Krystian oraz Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Piórowski. Następnie głos zabrał Wójt Gminy, który powiedział m.in.: „W dniu dzisiejszym, jakże zresztą wyjątkowym, podczas obchodów 100-lecia polskiej niepodległości, w sposób symboliczny, zakończony został proces budowy Centrum Sportu i Rekreacji. To miejsce od początku miało pomagać w spełnianiu ważnych dla naszej społeczności zadań. Jednym z nich jest pamięć. Bez pamięci żaden naród nie ma przyszłości. Jej podtrzymywanie jest zadaniem nas, którym przekazano to wielkie dziedzictwo, jakiemu na imię Polska. Jest czymś szczególnym, że dzisiejsze odsłonięcie i poświęcenie tego pomnika odbywa się w roku 100-lecia niepodległości Polski. Do dnia dzisiejszego nie było w Ryczowie miejsca, które oddawałoby hołd tym, którzy na przestrzeni dziejów walczyli, poświęcając często swoje życie i zdrowie, za wolną i niepodległą Polskę. To miejsce, oddaje im wszystkim należną cześć”. Wójt dodał również: „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Jako społeczność gminy, musimy o tym pamiętać, jeśli nie chcemy, aby kolejne pokolenia Polaków, z bronią w ręku, musiały o tę wolność walczyć”. Po przemówieniu pod pomnikiem wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele naszego samorządu, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie, organizacje społeczne działające na terenie gminy Spytkowice oraz delegacja partnerskiej gminy Naours, która zaszczyciła nas swoją obecnością podczas tych jubileuszowych obchodów.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Wiejskim Domu Kultury. Na początek swoje duże umiejętności zaprezentowała Orkiestra Symfoniczna z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Wadowicach pod dyrekcją Piotra Kiełbińskiego. Występ Orkiestry został przyjęty owacyjnymi brawami. Następnie nadszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Pierwszy głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy, który mówił: „Dziś po stu latach chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. Pamiętajmy więc o tych bohaterach Narodu Polskiego z powstania listopadowego, czy styczniowego, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych z I i II wojny światowej. Tu i teraz trzeba powiedzieć, że Ich bohaterska śmierć, wpisuje się w ciąg wydarzeń prowadzących do odzyskiwania niepodległości. Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim uroczystości niech będzie porozumienie – ponad wszelkimi podziałami w imię dobra Narodu”. Następnie wykład naukowy wygłosił dr Przemysław Stanko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który zaznaczył: „100 lat temu, kiedy powstawała niepodległa, suwerenna Polska, na polach I wojny światowej, na wielu frontach, walczyli mieszkańcy gminy Spytkowice. Od lipca 1914 roku, kiedy trwała rekrutacja do CK armii austriackiej wielu mieszkańców Ryczowa działało już w wielu strukturach niepodległościowych, patriotycznych stworzonych w Galicji pod auspicjami Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego m.in. w Związku Strzeleckim, drużynach strzeleckich i wielu innych paramilitarnych organizacjach. Zasługa zawiązania tych organizacji (...) spoczywała w rękach miejscowego nauczycielstwa”.

Po zakończeniu przemówień rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Gminy Spytkowice, w trakcie której, zgodnie z tradycją, nastąpiło wręczenie nagród uczniom z terenu naszej gminy, którzy osiągnęli sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych, na poziomie wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. W tym roku nagrodzonych zostało 17 uczniów i absolwentów placówek oświatowych z terenu gminy. Ponadto zostały ogłoszone wyniki konkursu zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury. Podczas sesji Wójt złożył także podziękowania Radnym Rady Gminy mijającej kadencji.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Mieszkańców, którzy wzięli udział w uroczystości. Wasza obecność była wspaniałym przejawem patriotyzmu i dopełnieniem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Niech żyje wolna i niepodległa Polska!

 

[g=Gminne-obchody-swieta-niepodleglosci-2018=6]

 

foto galeria

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS solidarni-z-ukraina spis-powszechny Fundusz rozwoju przewozów autobusowych Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny stop-smog spis-rolny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego 2022-Raport-o-stanie-gminy-w-2021 wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza CEEB Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //