Jubileuszowe przystanki - 185 lat Szkoły w Ryczowie
Dojechaliśmy - jako społeczność szkolna i lokalna - do końcowego przystanku podróży, która w ciągu całego roku poprzez różnorodne działania miała na celu podkreślić rangę uroczystości 185-lecia Szkoły w Ryczowie.
Dzień oznaczony w kalendarzu datą 13 grudnia rozpoczął się w szkole od uroczystego apelu. Jego głównym tematem była historia placówki i ludzi, dzięki którym jesteśmy dziś w tym miejscu. Po wystąpieniu Pani Dyrektor nawiązującym m. in. do jakże ważnych dla szkoły dat "jubileuszowych" - 24 marca 2022 r. - kiedy miał miejsce Dzień Patrona Szkoły, wzbogacony o wykłady dr. hab. Konrada Meusa oraz ekspozycję "Ojcowie Niepodległości", 1 czerwca 2022 r., gdy podczas Święta Rodziny celebrowaliśmy jubileuszowe święto w postaci udziału w zabawach, konkursach, 11 grudnia, gdzie dziękowaliśmy Bogu za szkołę, za środowisko nauczycieli, kierowników, działaczy, złożyliśmy kwiaty na grobie ks. Jana Biedrończyka, założyciela szkoły, aż po 13 grudnia, który stał się podsumowaniem naszych rocznicowych działań.
Tego dnia uczestniczyliśmy w akademii oraz wykładach historyków. Podsumowano również 10. jubileuszowy konkurs "Żywych obrazów". Wyróżnione prace opublikowano w wydanym z okazji święta folderze.
Refleksja płynąca ze słów A. Saint-Exuperego: "Gdy szukam wspomnień, które trwały ślad pozostawiły we mnie, kiedy podsumowuję godziny, które miały dla mnie znaczenie, odnajduję nieomylnie to, czego żadne bogactwo nie zdołałoby mi zapewnić: nie można kupić przyjaźni człowieka związanego z nami na zawsze doświadczeniami życia" wprowadziła uczestników uroczystości w świat przeszłości...
Przeszłości, która miała swój początek w 1837 roku, kiedy to ks. Jan Biedrończyk założył pierwszą szkołę, odstępując pomieszczenie na plebanii na potrzeby edukacyjne dzieci; przez wybudowanie dzięki mieszkańcom domu z przeznaczeniem na szkołę w 1857r., kierowanej przez p. Józefa Bandołę; powstanie nowej szkoły w 1910 r., trudne czasy dla edukacji, a co za tym idzie, dla miejscowej placówki podczas I i II wojny światowej, kiedy to Niemcy, wycofując się po klęsce stalingradzkiej, zajęli budynek szkoły, jednocześnie niszcząc jego wyposażenie. Do 1945 r. realizowano program nauczania na tajnych kompletach. Po wyzwoleniu starania Władysława Kisińskiego - kolejnego kierownika szkoły, przyczyniły się do budowy nowej placówki przekazanej uroczyście młodzieży i nauczycielom w 1965 r. Kolejne kadry z przeszłości szkoły prezentowane podczas uroczystości ukazywały działania następujących po sobie kierowników placówki, aż po objęcie funkcji dyrektora przez p. Dorotę Fryc - Piętak i p. Agnieszkę Rybarczyk jako wicedyrektora od 2005 r.
Czasy współczesne szkoły ujęto w obliczu rozwoju, wprowadzonych w niej udogodnień dla dzieci i młodzieży oraz działalności, którą prowadzimy. Gazetka szkolna, talenty muzyczne rozwijane podczas zajęć w chórze, działalność spółdzielni uczniowskiej "Plastuś", różnorodne akcje, takie jak wolontariat - to tylko niektóre z przejawów aktywnego wspomagania rozwoju społeczności szkolnej.
Ze szczególnym naciskiem podkreślony został historyczny aspekt wielu inicjatyw i konkursów. Pod patronatem Tadeusza Kościuszki - w szkole z niezwykłym szacunkiem kultywuje się rocznice ważnych wydarzeń z historii Polski, biorąc jednocześnie udział w przedsięwzięciach patriotycznych: Dzień Edukacji Narodowej, Narodowe Święto Niepodległości, konkurs "Do hymnu", Dzień Flagi, Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja, Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie - Tadeuszu Kościuszce, wystawy okolicznościowe organizowane we współpracy z Oddziałem Instytucji Pamięci Narodowej, żywe lekcje historii - oto przegląd najważniejszych inicjatyw podkreślających rolę historii, jaką odgrywa ona dla społeczności szkolnej.
Czas historycznych zawirowań powstania szkoły, wspomnienia o przeszłości i jej wizerunek w obecnym kształcie przeplatały się z patriotycznymi pieśniami: "Rotą" czy utworami nawiązującymi do stanu wojennego - "Murami" i piosenką "Przeżyj to sam" odśpiewanymi przez społeczność szkolną. Program artystyczny zakończył się podziękowaniami dla przygotowujących uroczystości i przybyłych Gości. Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na pokonkursowe wystawy: "Uczeń w Żywych obrazach" oraz wystawę "586 dni stanu wojennego".
W związku z obchodami 185-lecia szkoły został wydany także folder okolicznościowy podsumowujący i upamiętniający to szczególne święto.
Niech hasło podsumowujące nasze lokalne święto: "Chcemy tak żyć, aby Polska była Polską" nadawało naszemu życiu sensu w codzienności i przypominało o tym, co stanowi naszą wartość narodową.
Anna Kapała-Perlińska
[g=Jubileusz-185-ZSP-Ryczow]