Kwestia zmian demograficznych tematem rankingu Wspólnoty

Ranking ilustracja

W grudniowym numerze miesięcznika Wspólnota pojawił się kolejny ranking na temat funkcjonowania i zmian zachodzących w samorządach. Tym razem dotyczył on zmian demograficznych w latach 2004-2020. Twórcy rankingu sprawdzili, które gminy straciły najwięcej mieszkańców, a jakie zyskały – i dlaczego.

Najszybszy spadek liczby mieszkańców w minionych 16 latach zanotowała wiejska gmina Dubicze Cerkiewne w województwie podlaskim, której populacja zmniejszyła się o 26,6 proc., a więc o ponad jedną czwartą. To przypadek skrajny, ale dość typowy dla tego regionu. W pierwszej dziesiątce gmin z najszybciej zmniejszającą się liczbą mieszkańców odnajdujemy bowiem aż dziewięć gmin wiejskich z województwa podlaskiego oraz miasto Hel (województwo pomorskie). A kto zyskuje mieszkańców? Przede wszystkim gminy graniczące ze stolicami regionów – są beneficjentami procesu rozlewania się miast.

A jak w tym zestawieniu wypada gmina Spytkowice?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, liczba ludności naszej gminy zwiększyła się o blisko 11%, co daje nam drugie miejsce w tym względzie w powiecie wadowickim. To cieszy i pokazuje, że dobrze się rozwijamy. Dla porównania zbadaliśmy także wyniki pozostałych gmin powiatu, aby pokazać jak sytuacja wygląda wokół nas. Na uwagę zasługuje fakt, że na przestrzeni lat, we wszystkich gminach powiatu wadowickiego zwiększyła się liczba ludności, ale tylko dwie z nich przekroczyły barierę 10%: Spytkowice i Tomice. Szczegółowe dane prezentujemy w poniższej tabeli.

Lp.

Gmina

Zmiana liczby ludności w latach 2004-2020

1.

Tomice

+15,26%

2.

Spytkowice

+10,80%

3.

Wieprz

+8,96%

4.

Brzeźnica

+8,74%

5.

Mucharz

+7,76%

6.

Lanckorona

+7,57%

7.

Kalwaria Zebrzydowska

+4,73%

8.

Stryszów

+2,21%

9.

Andrychów

+0,82%

10.

Wadowice

+0,52%

Zmiany demograficzne są niezwykle istotne dla przyszłego funkcjonowania jednostek samorządowych i ich obciążeń finansowych. Depopulacja i starzenie się społeczeństwa wpływa na jego możliwości produkcyjne oraz zmniejszenie środków w budżetach gmin, co z kolei przekłada się na wielkość inwestycji i w konsekwencji spadek rozwoju. Na szczęście, co pokazują dane zaprezentowane w tabeli, również w tej kwestii Mieszkańcy gminy Spytkowice mogą ze spokojem patrzeć w przyszłość.

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS solidarni-z-ukraina spis-powszechny Fundusz rozwoju przewozów autobusowych Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny stop-smog spis-rolny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego 2022-Raport-o-stanie-gminy-w-2021 wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza CEEB Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //