„Leśka, Cześka i Róźka” – Stowarzyszenie Przyjaciół Ryczowa i Półwsi dzieciom
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy chcemy coś zrobić, żeby to uczcić i wspólnie zachwycić się nad historią, tradycjami i legendami naszej Ojczyzny. W ten trend wpisali się aktorzy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ryczowa i Półwsi.
Tradycją stały się już coroczne spotkania dzieci z aktorami w Wiejskim Domu Kultury w Ryczowie. Jednak w tym roku artyści zdecydowali się lekko ją zmodyfikować. Zamiast bajki, w rok stulecia odzyskania niepodległości, postanowili przybliżyć najmłodszym początki państwa polskiego według legend. Zwyczaj nakazywał z wielu legend zrobić popularny mush-up i skleić je w jeden scenariusz. I tak powstała nowa opowieść o zaczątku naszego państwa o tytule Leśka, Cześka i Róźka. W role tytułowe wcieliły się odpowiednio Jolanta Krystian, Agata Maślona oraz Aneta Nowotarska. Towarzyszyli im bohaterowie z Legendy oKrólu Popielu, co go myszy zjadły: Popiel (Mariusz Krystian), Gertruda (Lucyna Mendel-Brania) oraz Legendy o królu Kraku i Smoku Wawelskim: Książę Krak (Zygmunt Kubas) i Szewczyk Dratewka (Krzysztof Gierek). Na scenie nie mogło zabraknąć postaci z Legendy o Piaście Kołodzieju: Piast Kołodziej (ks. Adam Ogiegło) i Rzepicha (Barbara Batko).Pojawili się też bohaterowie pochodzący z podań o panu Twardowskim: Jasiek (ks. Dariusz Biernat) i Diabły (Jadwiga Ciemiera i Ewa Ściera). A wszystko zaczęło się od Babci (Bożena Dańczak), Mamy (Alicja Lach) oraz wnuczki (Elżbieta Szydłowska). Sztukę swoim śpiewem wzbogacił chór Koła Gospodyń Wiejskich z Półwsi przy akompaniamencie Damiana Brani.
Warto znać legendy związane ze swoją ojczyzną. Nie ma lepszego sposobu na poznanie ich jak przez sztukę i dobrą zabawę. Im więcej śmiechu tym lepiej, a na tegorocznym spektaklu śmiechu nie zabrakło ani dzieciom ani dorosłym.
Aleksandra Brania
Obsada:
Piast Kołodziej – ks. Adam Ogiegło
Rzepicha (żona Piasta) – Barbara Batko
Leśka – Jolanta Krystian
Cześka – Agata Maślona
Róźka – Aneta Nowotarska
Jasiek – ks. Dariusz Biernat
Popiel –Mariusz Krystian
Gertruda (żona Popiela) – Lucyna Mendel-Brania
Książę Krak – Zygmunt Kubas
Szewczyk Dratewka – Krzysztof Gierek
Babcia – Bożena Dańczak
Wnuczka – Elżbieta Szydłowska
Diabły – Jadwiga Ciemiera i Ewa Ściera
Służka – Ewa Maślona
Mściwój – Wojciech R. Brania
Mama/Mysz - Alicja Lach
Strażnik – Stanisław Maślona
Kupiec Tilo/Mysz – Joanna Bryła
Kupiec Hans/Mysz – Maria Kolasa
Myszy – Janina Koterwas, Rozalia Klaja, Halina Maślona
Chór: Bożena Jenczała, Krystyna Piórkowska, Stanisława Kapelan, Teresa Brania, Katarzyna Sikora, Zofia Maślona, Maria Fliśnik, Elżbieta Szydłowska
Aranżacja muzyczna i akompaniament – Damian Brania
Scenografia – Krzysztof Gierek
Dźwięk i światło: Piotr Malisz, Tomasz Szymocha
Scenariusz i reżyseria – Wojciech R. Brania
[g=przedstawienie-dzien-dziecka-2018]