Odnawialne źródła energii w gminie Spytkowice
Gmina Spytkowice od kilku lat prowadzi działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Po realizacji prac związanych z wymianą nieekologicznych kotłów grzewczych, przyszedł czas na projekt dotyczący montażu odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Spytkowice, w ramach partnerskiego projektu budowy instalacji odnawialnych źródeł energii dla gmin województwa małopolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do projektu przystąpiło 41 gmin z całego województwa, a jego celem jest pozyskanie dofinansowania, dostawa i instalacja odnawialnych źródeł energii.
W gminie Spytkowice od początku realizacji programu podpisano łącznie 30 umów na montaż instalacji solarnych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła czy kotłów na pellet. Ostatecznie do zadania przystąpiło 28 Mieszkańców. Zgodnie z zawartymi umowami zainstalowane zostanie:
- 18 instalacji płyt fotowoltaicznych,
- 5 kolektorów słonecznych,
- 3 pompy ciepła na ciepłą wodę użytkową,
- 1 pompa ciepła centralnego ogrzewania,
- 1 piec na pellet.
Całkowita wartość inwestycji to kwota blisko pół miliona złotych.
Ponadto, w trosce o czystsze powietrze, gmina Spytkowice zamontowała instalacje solarne na budynkach Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Spytkowicach, Ryczowie i Bachowicach.
O projekcie słów kilka
Partnerski Projekt Budowy Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii dla Gmin Województwa Małopolskiego” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 4 Oś Priorytetowa Regionalna polityka energetyczna, Działanie 4.1 Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, Poddziałanie 4.1.1 Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych”
Całkowita wartość Projektu wynosi: 68 991 097,56 PLN, z czego Instytucja Zarządzająca RPO WM przyznaje dofinansowania w kwocie 36 156 392,49 PLN.
Bezpośrednim celem realizacji projektu jest zwiększenie udziału energii odnawialnej w produkcji energii w ujęciu krajowym. Realizacja celu nastąpi poprzez zakup i montaż na obszarze 41 gmin województwa małopolskiego objętych projektem następujących ilości instalacji OZE:
- 2395 instalacji fotowoltaicznych
- 969 instalacji kolektorów,
- 156 pomp ciepła na cele CWU,
- 171 pomp ciepła na cele CWU i CO
- 105 kotłów opalanych biomasą w postaci pellet.