Samorządowcy z Małopolski w debacie Gazety Krakowskiej

628f7403b5b2d o large

W całej historii polskiej samorządności nie było tak ciężko jak dziś – mówią zgodnie liderzy małopolskich gmin, którzy w 32. rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów w powojennej Polsce wzięli udział w debacie samorządowej zorganizowanej przez Gazetę Krakowską. Gminę Spytkowice reprezentował wójt Mariusz Krystian.

- Mam przyjemność pracować w samorządzie od 2002 roku, pierwsze dwie kadencje jako radny, teraz trzecią kadencję jako wójt i na pewno mogę potwierdzić, że jest trudno. Potrzeba nam przede wszystkim stabilności prawa, ale jednocześnie uelastycznienia przepisów, którymi muszą się kierować samorządy. Prawo samorządowe tworzone jest centralistycznie, z góry, trochę bez wyobraźni, bo w takim samym stopniu dotyczy Warszawy i Spytkowic, choć struktura organizacyjna, wielkość i wielość zadań jest zdecydowanie inna. W podejściu centrali do samorządów brakuje dziś elementarnej rzeczy: zaufania do tego, że my dobrze służymy lokalnej społeczności. Musimy wrócić do modelu samorządności prawdziwej. Polski samorząd zdawał kolejne egzaminy przez ponad 30 lat i jestem przekonany, że zda i te, które nas czekają – mówił w trakcie debaty wójt Krystian.

Obok naszego włodarza w rozmowie uczestniczyli: Elżbieta Burtan – wójt gminy Zabierzów, Bogusław Król – wójt gminy Zielonki, Paweł Sala – burmistrz Makowa Podhalańskiego oraz Kazimierz Barczyk – przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

W trakcie debaty poruszono kwestie nurtujące każdego obywatela i rozmawiano o tym, jak samorządy dzielnie stawiają czoła skutkom wojny, pandemii, inflacji, rekordowo drogim paliwom i energii, a także ociepleniu klimatu i groźnej centralizacji. Debatowano również o problemie uchodźczym, słabościach systemu ochrony zdrowia i oświaty. Nie zabrakło także rozmowy o historii oraz planach i marzeniach na kolejne lata. Podstawowy wniosek płynący z wypowiedzi uczestników debaty jest taki, że samorządy dawały sobie radę ze wszystkimi wyzwaniami i kryzysami głównie dlatego, że są siłą swoich wspólnot. Małopolanie po prostu uwierzyli, że warto wziąć sprawy w swoje ręce.

 628f7403b5b2d o large

Fot. Sebastian Dudek

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS solidarni-z-ukraina spis-powszechny Fundusz rozwoju przewozów autobusowych Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny stop-smog spis-rolny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego 2022-Raport-o-stanie-gminy-w-2021 wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza CEEB Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //