Spotkanie integracyjne dla osób z niepełnosprawnościami w gminie Spytkowice
Projekt „Biblioteka Książąt Czartoryskich – rozbudowa i przebudowa oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie” to nowa inicjatywa Muzeum Narodowego w Krakowie, która polegać ma na zwiększeniu dostępności oferty dla osób narażonych na społeczne wykluczenie. Jednym z założeń projektu są działania promocyjne kierowane do odbiorców o szczególnych potrzebach.
W ostatnim czasie tego typu spotkanie odbyło się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach. Celem wydarzenia było omówienie współpracy z instytucjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami w gminie. Spotkanie stanowiło ważny krok w kierunku tworzenia przestrzeni muzealnych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, a także pogłębiania współpracy między Muzeum Narodowym w Krakowie a gminą Spytkowice.
W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: wójt gminy Krzysztof Byrski, przedstawiciele: PCPR Wadowice, GOPS Spytkowice, Warsztatów Terapii Zajęciowej Anioły na Górce, DPS w Zatorze, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Spytkowicach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Spytkowicach, Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach oraz pracownicy i osoby z niepełnosprawnościami pracujące w urzędzie gminy w Spytkowicach.
Biblioteka Książąt Czartoryskich jest jednym z 12 oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Została wybudowana w latach 60. XX wieku z przeznaczeniem na pomieszczenia dla unikatowej kolekcji Biblioteki Czartoryskich. Od czasu wybudowania nie przeprowadzono większego remontu czy modernizacji budynku.
Kolekcja ta powstała z inicjatywy wybitnych mecenasów sztuki – małżeństwa Adama Kazimierza Czartoryskiego oraz Izabelli Czartoryskiej, i jest to jedna z najstarszych kolekcji bibliotek rodowych Polski. Zbiór liczący blisko 250 tysięcy cennych obiektów obejmuje zbiór rękopisów (od średniowiecza do czasów współczesnych), rękopisów iluminowanych, dokumentów pergaminowych (od XII do XIX w.), starodruków, w tym inkunabułów (XV w.) i cimeliów (polonica XVI w.), druków z XVIII-XXI w., czasopism od XVII w. do czasów współczesnych, muzykaliów od XIII do XIX w., kalendarzy od XVI do XX w., druków ulotnych z XIX w., map i atlasów powstałych od XVI do XX w.
Biblioteka Książąt Czartoryskich jest biblioteką naukową. Z jej zasobów korzystają badacze i badaczki oraz specjaliści i specjalistki różnych dyscyplin z kraju i z zagranicy. Służy on przede wszystkim jako warsztat pracy do naukowego opracowywania w dziedzinie historii, sztuki, ochronie zabytków i innych pokrewnych. Jest udostępniany w czytelni muzealnikom, naukowcom i studentom, kuratorom wystaw oraz wszystkim zainteresowanym sztuką i zbiorami Muzeum.
Budynek Biblioteki od czasu wybudowania nie przeszedł większego remontu czy modernizacji. Projekt „Rozbudowa i przebudowa Biblioteki Czartoryskich ma na celu spełnienie niezbędnych warunków pozwalających na odpowiednie wywiązywanie się z obowiązków wobec zbiorów bibliotecznych zgodnie z obowiązującymi przepisami MKiDN a także własnymi, określonymi w statucie tj. "ich gromadzenie, opracowanie, ochronę, przechowywanie oraz udostępnianie i upowszechnianie” oraz dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Po zakończeniu projektu planowane jest uruchomienie w pełni funkcjonalnej Biblioteki jako oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, z ciekawą, ambitną ofertą kulturalno-edukacyjną, skierowaną do zróżnicowanych grup odbiorców z różnych grup wiekowych i zawodowych.
[g=spotkanie-integracyjne-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami]