Święto Niepodległości w gminie Spytkowice
Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla każdego Polaka. Obchodzimy go corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli. Również gmina Spytkowice co roku włącza się w obchody tego historycznego wydarzenia. Nie inaczej było i tym razem.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, władz kościelnych, delegacje stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, zaproszeni goście oraz Mieszkańcy gminy Spytkowice. Wyjątkową oprawę Święta zapewnił liczny udział pocztów sztandarowych.
Gminne obchody narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, celebrowaną przez proboszcza parafii w Spytkowicach ks. Józefa Piwowarskiego. Wcześniej jednak wyznaczone delegacje sołtysów wsi i radnych Rady Gminy złożyły kwiaty na cmentarzu w Bachowicach przy pomniku upamiętniającym tych, którzy nie bali się szukać wolności, walczyć o nią i poświęcać się dla dobra rodaków pod pomnikiem upamiętniającym Mieszkańców walczących o odzyskanie niepodległości, znajdującym się na Centrum Sportu i Rekreacji w Ryczowie, a także przy tablicach symbolizujących bohaterską walkę Mieszkańców z okupantem hitlerowskim, które znajdują się przy kaplicy cmentarnej w Spytkowicach. Kwiaty przy kapliczce, upamiętniającej tragiczną śmierć wikariusza parafii Spytkowice z okresu II wojny światowej, ks. Franciszka Paciorka, która znajduje się przed wejściem do kościoła w Spytkowicach, złożył wójt gminy Krzysztof Byrski w asyście przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Nowotarskiego oraz sołtysa wsi Spytkowice Macieja Sołtysa, przedstawiciele Rady Powiatu w Wadowicach, uczniowie ZSP w Spytkowicach oraz przedstawiciele organizacji działających na terenie gminy Spytkowice.
Po liturgii biało-czerwony korowód udał się na plac przy Domu Strażaka w Spytkowicach, gdzie przy dźwiękach hymnu narodowego, dokonano wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. Po przemówieniach okolicznościowych wójt gminy wraz z przewodniczącym Rady Gminy, dokonali wręczenia nagród specjalnych dla osób zaangażowanych w działalność kulturalną, społeczną oraz aktywizujących lokalną gospodarkę. Wśród nich znaleźli się:
- Państwo Eugenia i Tadeusz Góreccy – laureaci Nagrody „Bene Meritus”, przyznanej za szczególne zaangażowanie i aktywną działalność na rzecz społeczności lokalnej gminy Spytkowice,
- Stowarzyszenie Przyjaciół Ryczowa i Półwsi – laureat Nagrody „Perły Kultury Gminy Spytkowice”, przyznanej za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz rozwoju kultury lokalnej gminy Spytkowice,
- Franciszek Fryc – laureat Nagrody „Filary Przedsiębiorczości Gminy Spytkowice im. Franciszka Stefczyka”, przyznanej za innowacyjność i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz aktywizację lokalnej gospodarki i rozwój przedsiębiorczości w gminie Spytkowice.
Kolejnym punktem uroczystości był koncert patriotyczny w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa pod batutą Damiana Brani. Razem z orkiestrą wystąpili soliści: Zuzanna Krystian oraz Agnieszka Sobas z towarzyszeniem trio wokalnego w składzie: Maria Kozioł, Weronika Słoma, Kornelia Tokarczyk. Historyczne dzieje naszego Narodu przybliżyła Emilia Nowotarska. Koncert został nagrodzony gromkimi brawami.
Następnie odbyła się premiera trzeciego już numeru Rocznika Spytkowickiego. Redaktor naukowy Rocznika, dr hab. prof. UKEN Konrad Meus, przedstawił wykład historyczny pt.: „Spytkowiczanie w XIX stuleciu, czyli rzecz o narodzinach nowoczesnego narodu”. Wydarzenie zakończyło się wręczeniem uczestnikom świeżo wydanego numeru.
Listopadowe obchody odzyskania niepodległości symbolizują miłość do Polski, przypominają jej burzliwe dzieje, walkę o wolność – są symbolem bohaterstwa i męstwa pokoleń, które niestety już odeszły. Uczyniliśmy więc ten dzień prawdziwą i głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny.
[g=11-listopada-2024]