V Festiwal Orkiestr Dętych Doliny Karpia. Jubileusz Gminnej Orkiestry Dętej

1

„Niby nic, a tak to się zaczęło…” – tymi słowami rozpoczęliśmy V Festiwal Orkiestr Dętych Doliny Karpia, który odbył się na stadionie LKS Orzeł w Ryczowie. Festiwal szczególny, ponieważ połączony z jubileuszem 90-lecia powstania Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa. Pomysłodawcą pierwszego Festiwalu był Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian. Impreza nie ma formy konkursu, a jedynie stanowi pole do prezentacji muzycznych umiejętności oraz wymiany doświadczeń, a jego główną ideą jest integracja wszystkich muzyków zrzeszonych w orkiestrach dętych z terenu Doliny Karpia.

Do udziału w Festiwalu zgłoszonych zostało 6 orkiestr:

  • Gminna Orkiestra Dęta z Ryczowa
  • Orkiestra Dęta z Zatora
  • Amatorska Orkiestra Dęta z Głębowic
  • Orkiestra Dęta z Osieka
  • Orkiestra Dęta OSP z Polanki Wielkiej wraz z mażoretkami z grupy Queen Step
  • Orkiestra Dęta z Zygodowic

Zespoły po wejściu na stadion, przystąpiły do wspólnego wykonania utworu Haliny Kunickiej pt. „Orkiestry dęte”. Po odegraniu nieoficjalnego hymnu orkiestr dętych, uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach Ewa Byrska, która następnie zaprosiła na jubileuszowy koncert Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa.

Pierwsze informacje o istnieniu tejże formacji sięgają 1927 roku. W kronice parafialnej ksiądz proboszcz Stefan Guśpiel zapisał: „Była orkiestra, dziewięciu muzyków pod kierunkiem księdza proboszcza. Na pielgrzymkę kalwaryjską umiała 16 pieśni i wiele marszów”. Nie zachowały się jednak nazwiska członków, ani również skład instrumentalny z tego okresu. Po II wojnie światowej ówczesny proboszcz parafii w Ryczowie ks. Władysław Kania powołał orkiestrę spośród mieszkańców, która uczestniczyła we wszystkich uroczystościach kościelnych i wiejskich. Pojawiające się problemy organizacyjne spowodowały, że Orkiestra przestała funkcjonować jako samodzielny twór. Muzycy spotykali się akcyjnie, zapewniając oprawę muzyczną odpustów parafialnych, pasterek oraz rezurekcji. W 1995 roku, podczas spotkania towarzyskiego, pojawiła się idea reaktywacji samodzielnej formacji pod szyldem Orkiestry Dętej w Ryczowie, która działa po dziś dzień. Wśród pomysłodawców znaleźli się Władysław Piętak, Tadeusz Kaczkoś oraz Józef Gawęda. Początkowo grupa liczyła 15 członków, a kapelmistrzem został Jerzy Gawęda. Obecnie orkiestra zrzesza w swoich szeregach 35 członków, którzy poświęcają dla niej swój wolny czas zupełnie społecznie, jednocześnie wkładając w pracę na jej rzecz pełnię swojej pasji, umiejętności i zaangażowania.

Po występie przyszedł czas na gratulacje i podziękowania. Z rąk Piotra Polanka -Dyrektora Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Zbigniewa Biernata – Orkiestra z Ryczowa odebrała odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. To wielkie wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Następnie listy gratulacyjne przekazali przedstawiciele władz samorządowych gmin Doliny Karpia oraz Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach.

W kolejnym punkcie głos zabrał Wójt Gminy Mariusz Krystian, który dziękował zarówno byłym, jak i obecnym członkom orkiestry, za trud wkładany w ciągły rozwój zespołu. W ramach podziękowania, z rąk Wójta Gminy oraz Kierownika Orkiestry, odebrali oni pamiątkowe statuetki.

W dalszej części imprezy swoje umiejętności zaprezentowały pozostałe orkiestry zgłoszone do udziału w Festiwalu. Prezentowany poziom był wysoki, a wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami. Szczególnie ciepło przyjęty został pokaz taneczny mażoretek z grupy Queen Step działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Polance Wielkiej.

W trakcie Festiwalu można było skorzystać ze stoisk gastronomicznych, parków rozrywki, dmuchańców dla dzieci oraz innych atrakcji przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach. Słowa podziękowania Organizatorzy kierują do wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie zgromadzili się na stadionie w Ryczowie.

[g=Festiwal-Orkiestr-Detych-2018=6]

 

 foto galeria

 

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS solidarni-z-ukraina spis-powszechny Fundusz rozwoju przewozów autobusowych Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny stop-smog spis-rolny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego 2022-Raport-o-stanie-gminy-w-2021 wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza CEEB Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //