Zielone Laboratorium Taurona na rozpoczęcie roku w bachowickiej szkole
Tegorocznemu rozpoczęciu roku towarzyszyły niezwykłe emocje związane ze spodziewanym otwarciem nowej pracowni w sali 203, o której podczas wakacji krążyły już legendy. Jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy tylko pomarzyć o tak nowoczesnej sali, gdzie przez doświadczenie (a nie tylko z książek) nasi uczniowie będą mogli odkrywać tajniki biologii, chemii i fizyki.
Kluczem do spełnienia tego marzenia był udział naszej szkoły w programie Zielone Laboratoria TAURONA. W tym roku wzięło w nim udział 140 szkół z południowej Polski, ale wsparcie otrzymały tylko CZTERY placówki – w tym MY! Dzięki temu otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy złotych – z przeznaczeniem na remont i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych.
Zgodnie z założeniami Zielonego Zwrotu, przyjętego przez Tauron w 2019 roku, celem programu jest wspieranie najmłodszych pokoleń w zakresie dostępu do nauki, wiedzy i nowych technologii. Dzieci zainteresowane otaczającym nas światem i chętne do nauki wyrosną na mądrych i odpowiedzialnych dorosłych, dlatego 100 tysięcy, które otrzymaliśmy, to bardzo dobra inwestycja w przyszłość.
Na uroczystość otwarcia pracowni przyjechali do nas goście: pan Łukasz Zimnoch – Rzecznik Prasowy TAURON Polska Energia, pani Anna Rutkowska – Kierownik Zespołu Relacji z Otoczeniem TAURON Polska Energia, pani Małgorzata Kołodziej z Zespołu Relacji z Otoczeniem TAURON Polska Energia oraz pani Mirosława Karpińska z Zespołu Prasowego TAURON Polska Energia.
Samorząd lokalny reprezentowali: pan Mariusz Krystian – Wójt Gminy Spytkowice, pan Andrzej Kozioł – Radny Gminy Spytkowice, Przewodniczący Komisji Oświaty, pan Arkadiusz Godek – Radny Gminy Spytkowice, pan Arkadiusz Stańczyk – Radny Gminy Spytkowice, pan Marian Szewczyk – sołtys wsi Bachowice, pan Michał Chrząszcz – Radny Powiatu Wadowickiego, pani Lucyna Momot-Książek – Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Spytkowicach.
O sprawy pochodzące spoza tego świata zatroszczył się ksiądz Jerzy Skórkiewicz, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bachowicach.
Nie mogliśmy też świętować bez przedstawicieli uczniów, rodziców uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego, aczkolwiek elektryzującego występu naszych uczniów, po którym nastąpiło przecięcie wstęgi w kolorze „magenta”. Tylko ona dzieliła nas od drzwi do sali 203, za którymi czekał na nas „efekt WOW”. Trzeba przyznać, że pierwszy kontakt z nową pracownią to mocne wrażenia – również estetyczne, bo nawet w tej kwestii zadbano tu o każdy szczegół.
Pani Edyta Laskowska wraz z uczniami zaprezentowała możliwości, które daje nowe wyposażenie pracowni. Potem emocjonujące doświadczenia w wykonaniu pana dr. Patryka Kaszy, wykładowcy Katedry Farmacji Collegium Medicum w Krakowie sprawiły, że już zazdrościmy wszystkim, którzy będą mogli uczyć się tu biologii, chemii i fizyki. Mogliśmy się też naocznie przekonać, jakim błogosławieństwem jest tajemnicze „dygestorium”.
Podczas tej uroczystości nieustannie towarzyszyła nam myśl Marcela Prousta: „Bądźmy wdzięczni wobec ludzi, którzy czynią nas szczęśliwymi. Oni są uroczymi ogrodnikami, dzięki którym nasze dusze rozkwitają”. Nową pracownią wszyscy – również dorośli – cieszymy się jak dzieci. Cieszyliśmy się podczas wszelkich prac z nią związanych i zamierzamy cieszyć się, korzystając z niej.
Dlatego jesteśmy wdzięczni. Przede wszystkim jesteśmy wdzięczni Zarządowi Tauron Polska Energia z panem Prezesem Pawłem Szczeszkiem na czele za zaufanie, wybór naszego projektu i przekazanie nam 100 tysięcy złotych. Dziękujemy również Pracownikom Taurona, a przede wszystkim pani Annie Rutkowskiej, panu Łukaszowi Zimnochowi, pani Mirosławie Karpińskiej i pani Małgorzacie Kołodziej – za każdą wskazówkę i pomoc na każdym etapie realizacji projektu, a także Panu Mariuszowi Krystianowi – Wójtowi Gminy Spytkowice za zielone światło dla udziału w projekcie i każde wsparcie.
Gdyby nie tak duże zaangażowanie dyrekcji, nauczycieli, pracowników, rodziców uczniów i wszystkich, którzy nam dobrze życzą, nie udałoby się w tak krótkim czasie, tak wiele zdziałać. Dziękujemy zatem raz jeszcze wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania „Zielonego Laboratorium Taurona” w Bachowicach. To wspólne dzieło będzie służyło naszym uczniom i sprawi, że nauka przedmiotów ścisłych stanie się przyjemnością.
Tekst: Agnieszka Harmata
[g=Zielone-laboratoria-Taurona]