Święto Niepodległości w Gminie Spytkowice

DSC 0282

11 listopada w całym kraju miały miejsce coroczne obchody święta odzyskania niepodległości. Tradycyjnie również Gmina Spytkowice włączyła się w obchody tego historycznego wydarzenia, które ma upamiętniać odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, władz kościelnych, delegacje stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz Mieszkańcy Gminy Spytkowice. Wyjątkową oprawę święta zapewnił udział przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP - Oddział Dunaj w Wiedniu oraz liczny udział pocztów sztandarowych.

Gminne obchody narodowego święta niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości na Centrum Sportu i Rekreacji w Ryczowie oraz na cmentarzu parafialnym w Bachowicach pod pomnikiem Jana Folgi - żołnierza walczącego o odzyskanie niepodległości. Następnie przy kaplicy cmentarnej w Spytkowicach dokonano odsłonięcia tablic pamiątkowych honorujących Mieszkańców Gminy, którzy w okresie II wojny światowej walczyli z okupantem hitlerowskim i nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Kolejnym punktem uroczystości była Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz złożenie kwiatów pod krzyżem upamiętniającym tragiczną śmierć księdza Franciszka Paciorka.

Po liturgii biało-czerwony korowód udał się na plac przy Domu Strażaka w Spytkowicach, gdzie przy dźwiękach hymnu narodowego odegranego przez Gminną Orkiestrę Dętą z Ryczowa i odśpiewanego przez wszystkich zgromadzonych, dokonano wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Wiejskim Domu Kultury. Najpierw wysłuchaliśmy koncertu „Ryczowscy muzycy dla Niepodległej” w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej, a następnie wykładu historycznego dr Konrada Meusa nt. żołnierzy polskich pochodzących z tereny Gminy Spytkowice. Koncert Orkiestry dofinansowany był ze środków województwa małopolskiego w ramach konkursu „Mecenat Małopolski 2021”.

- Najczęściej podczas naszego święta wspominaliśmy postaci, które w historii Polski zapisały się w sposób chwalebny, i bez których naszej niepodległości w 1918 roku by nie było. Wspominaliśmy zawsze, że niepodległość nie jest darem danym raz na zawsze i może przyjść ten moment, w którym tej niepodległości trzeba będzie bronić. Ostatnie wydarzenia na naszej wschodniej granicy, które mamy okazję z niepokojem obserwować, pokazują realność tych słów. Pokazują, że przychodzi czas, kiedy tej niepodległości i suwerenności trzeba będzie bronić. Niezwykle ważnym elementem tej niepodległości jest szacunek do polskiego munduru - mówił w trakcie swojego wystąpienia wójt gminy Mariusz Krystian.

Listopadowe obchody odzyskania niepodległości symbolizują miłość do Polski, przypominają jej burzliwe dzieje, walkę o wolność – są symbolem bohaterstwa i męstwa pokoleń, które niestety już odeszły. Uczyniliśmy więc ten dzień prawdziwą i głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny.

 

[g=11-listopada-2021]

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS solidarni-z-ukraina spis-powszechny Fundusz rozwoju przewozów autobusowych Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny stop-smog spis-rolny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego 2022-Raport-o-stanie-gminy-w-2021 wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza CEEB Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //