Odkrywamy Skarby Doliny Karpia - warsztaty pszczelarskie
W ramach akcji promocyjnej #OdkrywamySkarbyDolinyKarpia zachęcamy do odwiedzenia pasiek na terenie Doliny Karpia, które należą do Ekomuzeum Doliny Karpia. Oferują one warsztaty pszczelarskie idealne dla osób, które chcą poczuć się jak prawdziwy pszczelarz i spróbować miodu prosto z ula.
Ekomuzeum to sieć atrakcji w terenie prezentujących „żywe” dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe – pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości regionu.
Ekomuzeum Doliny Karpia zaprasza w ciekawe zakątki, gdzie można podziwiać malownicze krajobrazy, poznać unikatową przyrodę, dowiedzieć się, na czym polega gospodarka stawowa oraz posmakować lokalnej kuchni, szczególnie potraw z wyjątkowych, hodowanych na miejscu ryb. Ekomuzeum to także okazja do spotkania z pasjonatami, którzy nie tylko opowiadają o swojej działalności, prezentują niezwykłe wyroby ale też uczą jak można je zrobić samemu.
Ekomuzeum tworzone jest przez niezwykłych ludzi, którzy dzielą się swoimi pasjami do wikliniarstwa, pszczelarstwa, malarstwa, gotowania czy historii. Ekomuzeum to miejsca, które tętnią życiem. Ich gospodarze zapraszają, aby odbyć niezwykłą przygodę:
- Warsztaty pszczelarskie w Pasiece na Zastawiu w Miejscu
Warsztaty pszczelarskie w Pasiece na Zastawiu to usługa oznaczona marką lokalną Dolina Karpia. Warsztaty rozpoczynają się od wspólnego zbicia ramki pszczelej – podstawowego elementu wyposażenia ula. Każdy uczestnik dostaje swoją ramkę, którą składa, drutuje i wprawia węzę pszczelą. Następnie uczestnicy z bliska poznają ul (składają i rozkładają). Omawiana jest pszczela rodzina oraz produkowane przez nią produkty: miód, pyłek, pierzga, propolis oraz wosk. Prezentacja ta odbywa się z udziałem żywych pszczół znajdujących się w specjalnym ulu. Uczestnicy poznają pszczeli świat, gdzie mogą odnaleźć matkę pszczelą i porównać ją do robotnicy czy też trutnia. Kolejnym etapem warsztatów jest założenie strojów ochronnych i przejście na pasieczysko, gdzie można obserwować pracę pszczół z niewielkiej odległości nie przeszkadzając im w pracy (bez otwierania ula). Jest to czas, w którym dokładnie pokazywane są i opisywane niezbędne narzędzia oraz strój do pracy w pasiece.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.nazastawiu.pl oraz www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/99-ekomuzeumdolinykarpia-warsztaty-pszczelarskie
- Warsztaty pszczelarskie w Pasiece u Wojtka w Marcyporębie
Podczas warsztatów pszczelarskich w Pasiece u Wojtka można dowiedzieć się jak fenomenalnym organizmem jest rodzina pszczela. Uczestnicy przy otwartym ulu dokonują przeglądu pszczelej rodziny (można zobaczyć wygryzające się młode pszczoły oraz matkę – królową), a także obserwują jak wygląda praca pszczoły w ulu. Omawiane są produkty pszczele (ich wartości odżywcze i zdrowotne) oraz odbywa się degustacja miodów, w szczególności miodu wielokwiatowego – produktu oznaczonego znakiem marki lokalnej Dolina Karpia. Poziom przekazywanej wiedzy i program spotkania dopasowany jest do wieku i zainteresowania uczestników. Spotkanie odbywa się z pszczelarzem zawodowym. Możliwe są również warsztaty z produkcji świec woskowych z węzy pszczelej.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/15-ekomuzeumdolinykarpia-warsztaty-pszczelarskie-z-degustacja-miodow
- Warsztaty pszczelarskie „Na Bąbaczówce” w Osieku
Podczas warsztatów pszczelarskich w Pasiece „Na Bąbaczówce” pszczelarz opowiada o tym, jak powstaje miód, prezentuje życie pszczół, ich ciężką pracę i nieocenioną rolę w przyrodzie oraz o tradycjach pszczelarskich. Podczas warsztatów uczestnicy mogą zobaczyć sprzęt pszczelarski, zapoznać się z budową ula, dowiedzieć się czym różni się matka pszczela od trutnia i robotnicy oraz jakie są ich funkcje w rodzinie pszczelej, a także poznają wiele cennych ciekawostek. Zwiedzający mają okazję poznać, skosztować oraz nabyć różne rodzaje i odmiany miodów oraz innych produktów pszczelich. Gospodarz pasieki opowiada o ich leczniczych właściwościach oraz doradza w wyborze.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.ekomuzeumdolinykarpia.pl/14-ekomuzeumdolinykarpia-warsztaty-pszczelarskie-na-babaczowce
Wszystkie miejsca i ich oferty dostępne są na stronie internetowej:
www.ekomuzeumdolinykarpia.pl oraz na www.dolinakarpia.eu.
Zapraszamy do Ekomuzeum Doliny Karpia!
[g=Odkrywamy-Skarby-DK-warsztaty-pszczelarskie]
Zdjęcia: Marcin Gałek, archiwum Stowarzyszenia Dolina Karpia