Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego

xyz

28 kwietnia 2023 roku wprowadzona zostanie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego. Zgodnie z nią właściciele domów oraz mieszkań, a także zarządcy budynków, zobowiązani będą do przekazania świadectwa energetycznego najemcy (osobie wynajmującej) lub nabywcy (osobie kupującej nieruchomość). Świadectwa sporządza się zarówno dla całych budynków jak i części budynków (m.in. lokali mieszkalnych). Co ważne, brak przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku grozi karą grzywny.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej, zwane inaczej certyfikatem energetycznym czy paszportem energetycznym, to dokument zawierający ocenę energetyczną budynku. Co to znaczy?

W świadectwie energetycznym określa się całkowite zapotrzebowanie istniejącego budynku (lub jego części w postaci np. lokalu mieszkalnego) na energię zużywaną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, w tym także do klimatyzacji i oświetlenia. Z takiego dokumentu dowiemy się więc, ile w rzeczywistości wynoszą wszystkie koszty zużycia energii w danym domu czy mieszkaniu.

Kto musi przekazać świadectwo energetyczne?

Od 2009 roku, zgodnie z Prawem budowlanym, świadectwo energetyczne sporządzane jest w celu przekazania go osobie wynajmującej lub kupującej dany budynek lub jego część (np. lokal). Tym samym świadectwo należy przekazać, gdy:

  • budynek, jego część (lokal) jest zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
  • budynek, jego część (lokal) jest zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • budynek, jego część (lokal) jest wynajmowany.

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne należy także załączyć, gdy:

  • inwestor lub inwestorka kończy budowę obiektu budowlanego (świadectwo należy załączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie).

Warto pamiętać, że konieczność przedstawienia świadectwa ma także miejsce w przypadku budynków, w których dokonywana jest obsługa (o powierzchni powyżej 250 m2) i świadczone są usługi (o powierzchni powyżej 500 m2).

Kto jest zwolniony z obowiązku przekazania świadectwa?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że nowelizacja ustawy nie przewiduje konieczności sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej dla już istniejących budynków, ich części lub lokali, które wykorzystywane są na własny użytek (a więc nie są np. przedmiotem najmu czy sprzedaży). Ponadto obowiązek przedstawienia świadectwa przez inwestorów i inwestorki nie dotyczy domów, których powierzchnia nie przekracza 70 m2.

Kto sporządza certyfikat energetyczny?

Podmiot sporządzający świadectwo energetyczne zobowiązany jest być wpisanym do Wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Sporządzone świadectwo energetyczne obowiązkowo musi być wprowadzone do Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków, gdzie zostanie mu nadany numer świadectwa. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządzone w Centralnym rejestrze zawiera wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową, udział OZE w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową oraz jednostkową wielkość emisji CO2. 

Jak długo ważne jest świadectwo?

Okres ważności świadectwa energetycznego wynosi 10 lat od daty jego sporządzenia. Warto dodać, że okres 10 lat obowiązuje pod warunkiem, że w budynku nie miała miejsce w tym czasie np. termomodernizacja czy modernizacja systemów ogrzewania. Co to oznacza? 

W przypadku gdy właścicielka lub właściciel dokona zmian związanych np. z termomodernizacją, remontem, wymianą okien czy zmianą ogrzewania będzie musiał(a) starać się o sporządzenie nowego świadectwa charakterystyki energetycznej!

Za brak świadectwa energetycznego budynku kary!

W przepisach uwzględniono kary zarówno dla audytorów energetycznych, jak i właścicieli nieruchomości.

  • dla osób sporządzających świadectwa charakterystyki energetycznej rygor odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń,
  • dla właścicieli nieruchomości za niedołączenie dokumentu np. w przypadku sprzedaży czy wynajmu nieruchomości - grozi za to kara grzywny - jej górna granica nie została podana w ustawie.

NA SKRÓTY


Sytem Powiadamiania SMS solidarni-z-ukraina spis-powszechny Fundusz rozwoju przewozów autobusowych Fundusz Dróg Samorządowych Gospodarka odpadami cmentarz-komunalny stop-smog spis-rolny partnerski-projekt-budowy-instalacji-odnawialnych-zrodel-energii studium-uwarunkowan Zbiór aktów prawa miejscowego 2022-Raport-o-stanie-gminy-w-2021 wybory-prezydenckie-2020 Spytkowice CEIDG Mikroporady Gminny Program Rewitalizacji Mapa Gminy Sprawdź zanieczyszczenie powietrza CEEB Czyste powietrze Ekointerwencja-formularz Karta Dużej Rodziny Plan Zagospodarowania edziennik malopolska Monitor Polski Dziennik Ustaw
 
Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, II Osi Priorytetowej „CYFROWA MAŁOPOLSKA”, Działanie 2.1 „E-administracja i otwarte zasoby”.
//popup //